Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.220.2022.2.PM
Zwolnienia przedmiotowe - świadczenie usług obejmujących zarządzanie nieruchomościami.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania wykonywanych czynności jako świadczenie usługi kompleksowej korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lipca 2022 r. (wpływ 21 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także: Zainteresowany) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce. Na podstawie wpisu do CEiDG Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiot stanowi świadczenie usług obejmujących zarządzanie nieruchomościami.
Wnioskodawca na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością z 15 sierpnia 2020 r. odpłatnie świadczy usługę zarządzania nieruchomością wspólną na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Zarządzana nieruchomość wspólna składa się z działki gruntu zabudowanej 3 budynkami (dalej budynek nr 1, nr 2, i nr 3), w skład których wchodzi łącznie 138 lokali apartamentowych (46 lokali apartamentowych w każdym budynku) o formalnym przeznaczeniu innym niż mieszkalny. Przy czym, przeznaczenie inne niż mieszkalne wspomnianych lokali jest konsekwencją ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego dla obszaru, na którym zlokalizowane zostały przedmiotowe budynki. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewidywał bowiem na tym obszarze zabudowy mieszkaniowej, lecz zabudowę usługową (usługi turystyczne). Formalne przeznaczenie wspomnianych lokali apartamentowych wynika jedynie z ograniczeń jakie na inwestora nakładał rzeczony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pozostało to jednak bez wpływu na charakter lokali, zostały one zrealizowane w taki sam sposób, w jaki realizowane są lokale mieszkalne i posiadają wszelkie cechy lokali mieszkalnych. Lokale spełniają także wszelkie warunki przewidziane dla lokali mieszkalnych w przepisach prawa budowlanego. Lokale apartamentowe mają charakter mieszkalny i wykorzystywane są wyłącznie na cele mieszkalne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty