Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.220.2022.2.MŻA
Dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 maja 2022 r. (wpływ 11 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi on działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na pracach programistycznych od 2 maja 2017 r. Wnioskodawca do celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”). Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne dla klientów na mocy zawartej umowy B2B ze Zleceniodawcą. Wnioskodawca za przykład tworzonego Oprogramowania wskazuje:
1.A - aplikacja desktopowa służąca do zarządzania pojedynczym sklepem lub ich siecią;
2.B - aplikacja webowa z której korzysta kasjer, moduł ten może pracować jako niezależna część obsługując kasy fiskalne, drukarki, skanery, terminale płatnicze. Główne zadanie Wnioskodawcy polega na modyfikowaniu szeroko pojętej aplikacji sprzedażowej pod względem wymagań prawnych i podatkowych w różnych krajach miedzy innymi Polska, Czechy, Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Węgry, Serbia. Przykłady stworzonych przez Wnioskodawcę funkcjonalności to:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty