Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.237.2022.1.KO
W zakresie okresu, w którym Spółka powinna ująć dla celów VAT faktury korygujące in plus.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 kwietnia 2022 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu, w którym Spółka powinna ująć dla celów VAT faktury korygujące in plus.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jednostka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Nazwa Spółki brzmi: … spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (dalej: Podatnik lub Spółką). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Podstawową działalnością Spółki jest działalność związana z dostawą wody i odprowadzaniem ścieków opodatkowana 8% stawką podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) na podstawie Załącznika nr 3 poz. 25 Ustawy.
W związku ze swoją działalnością gospodarczą Spółka wystawia faktury VAT na osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze wykazując ilość zużytej wody (odprowadzonych ścieków), ilość dostarczonej wody (odprowadzonych ścieków) oraz stawkę 8% podatku VAT.
Spółka wystawia faktury korygujące do faktur sprzedaży, które zmniejszają lub zwiększają podstawę opodatkowania. Zwiększenia podstawy opodatkowania i wystawiane faktury korygujące in plus są związane z różnymi sytuacjami praktycznymi, np. dotyczą błędów w odczytach zużytej wody (odprowadzonych ścieków), rozliczenia prognoz, dociążenie w związku z dopłatami.
W odniesieniu do faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania (faktury korekty in plus), Spółka koryguje okres rozliczeniowy, którego dotyczy faktura pierwotna wykazując wstecz : zmniejszenie wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy lub zmniejszenie wartości zwrotu na rachunek podatnika oraz w przypadku zapłaty: dodatkowe zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami od zaległości podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty