23.09.2021

Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.56.2021.2.MK

w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box): • w części dotyczącej uwzględnienia we wskaźniku Nexus kosztów odsetek od rat kredytowych, • w pozostałej części

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 kwietnia 2021 r. (data wpływu 20 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym 9 i 10 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box):

·w części dotyczącej uwzględnienia we wskaźniku Nexus kosztów odsetek od rat kredytowych jest nieprawidłowe,

·w pozostałej części jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2021 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 29 lipca 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4011.56.2021.1.MK wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 9 i 10 sierpnia 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Od dnia 13 stycznia 2019 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Numery PKD prowadzonej działalności to 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem, 62.02.Z - działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, 62.03.Z- działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi, 62.09.Z- pozostałe działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej „ustawą o pit”). Wnioskodawca prowadzi ewidencję podatkową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochody opodatkowuje od 1 stycznia 2020 r. zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o pit, tj. podatkiem liniowym. Osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochody w 2019 roku Wnioskodawca opodatkowywał zgodnie z art. 27 ustawy o pit, tj. według skali podatkowej. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco dodatkową ewidencję spełniającą wymogi określone w art. 30cb ustawy o pit i przedłoży ją na potrzeby rozliczenia dochodu z kwalifikowanych praw intelektualnych przy rozliczeniu rocznym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych, które prowadzone byłyby przez inne podmioty oraz nie nabywa też praw autorskich od innych podmiotów. Wytwarzane, w ramach realizacji na rzecz zleceniodawców projektów, oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ponieważ zawsze posiada cechę nowości, w wyniku czego choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania. Realizując zlecenia wykorzystuje własną inwencje twórczą i korzysta z posiadanych przez siebie wiedzy i umiejętności. Twórczy charakter potwierdza również fakt, że rezultatem działań są nowe wytwory intelektu w postaci nowych kodów źródłowych. Wszystkie realizowane projekty prowadzone są w sposób metodyczny i zaplanowany. Podejmowane w ramach realizowanych projektów czynności są regularne oraz uporządkowane. Umowy ze zleceniodawcami zawierają cel do realizacji oraz termin realizacji tego celu. W wyniku nałożonych przez zleceniodawcę celów podejmuje aktywności zmierzające do uzyskania specjalistycznej wiedzy oraz zastosowanie tej wiedzy do tworzenia nowego lub istotnie zmodyfikowanego oprogramowania. W każdej umowie ze zleceniodawcami zawarty jest zapis o przeniesieniu całości autorskich praw majątkowych na oprogramowanie, w zamian za wynagrodzenie ze sprzedaży tych praw. Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Realizacja prac na podstawie podpisanej umowy nie obywa się pod kierownictwem zleceniodawcy oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne