Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4011.111.2021.2.BB
w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 czerwca 2021 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem ePUAP), uzupełnionym 4 czerwca i 16 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box):
- w części dotyczącej możliwości zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% do uzyskiwanych dochodów w zakresie działalności Wnioskodawcy polegającej na naprawie błędów w wyniku której nie dochodzi do powstania odrębnych programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 12 lipca 2021 r. Znak: 0111-KDWB.4011.111.2021.1.BB wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano pismem z 16 lipca 2021 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem ePUAP).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca w ramach tej działalności świadczy usługi programistyczne na rzecz podmiotu leczniczego, działającego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowanej w Polsce, będącej dostawcą usług telemedycznych w Europie Centralnej. Podatnik prowadzi działalność w zakresie wytwarzania i ulepszania oprogramowania (platformy telemedycznej), służącego m.in. do organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz w zakresie tworzenia rozwiązań technologicznych rozwijających działalność medyczną i telemedyczną. Rozwijane oprogramowanie jest własnością firmy, na rzecz której są świadczone usługi. Usługi te Wnioskodawca świadczy na podstawie umowy, w której istnieją zapisy o przekazaniu praw autorskich do kodu źródłowego programu będącego wynikiem jego usług. Wnioskodawca wskazuje jednocześnie, że przysługuje mu licencja na korzystanie z produktów firmy. Poprzez wytwarzanie oprogramowania Wnioskodawca ma na myśli proces pisania kodu źródłowego programów komputerowych. W tym miejscu należy wyjaśnić, że przez wytwarzanie oprogramowania, Wnioskodawca rozumie tworzenie modułów dodatkowych i dodatkowych funkcjonalności do platformy telemedycznej, które same w sobie mogłyby funkcjonować jako samoistne moduły (programy) i aplikacje, jednak w ramach prowadzonych prac rozwojowych, stanowią ulepszenia programu komputerowego, zmieniające jego użyteczność i rozszerzające jego zastosowanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty