Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.142.2022.1.SG
czy objęcie przez Spółkę udziałów w spółkach celowych w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów, który jest zarazem niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów, spowoduje po stronie Spółki powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 marca 2022 r. r. wpłynął Pana wniosek z 25 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy objęcie przez Spółkę udziałów w spółkach celowych w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów, który jest zarazem niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów, spowoduje po stronie Spółki powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca oraz trzy osoby fizyczne (dalej: „przedsiębiorcy”) zajmują się działalnością gospodarczą związaną z rynkiem nieruchomościowym, w tym m.in., działalnością związaną z nabywaniem nieruchomości, przeprowadzaniem remontów oraz rewitalizacji, pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, marketingiem, promocją oraz edukacją w zakresie rynku nieruchomości w Polsce. Część działalności realizowana jest pomiędzy przedsiębiorcami wspólnie, a część działań realizowana jest przez poszczególnych przedsiębiorców indywidualnie. Przedsiębiorcy realizują działalności gospodarcze osobiście lub poprzez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością między innymi, w ramach spółki F. G. Sp. z o. o., F. Sp. z o. o. lub innych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „spółki celowe”). Spółki celowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. W niektórych spółkach celowych uczestniczą udziałowo wszyscy przedsiębiorcy, a w niektórych z nich tylko niektórzy przedsiębiorcy. Część spółek celowych nie posiada obecnie żadnych aktywów lub pasywów, natomiast część spółek celowych posiada aktywa w postaci nieruchomości, zobowiązania lub prowadzi obecnie działalności gospodarcze, w tym zatrudnia pracowników oraz jest stroną umów gospodarczych. Wnioskodawca wraz z pozostałymi przedsiębiorcami prowadzą rozmowy celem konsolidacji przedsięwzięć gospodarczych, umożliwiającej zwiększenie wartości wspólnego przedsięwzięcia, wykorzystania wiedzy, doświadczenia oraz znajomości rynku nieruchomościowego poszczególnych przedsiębiorców (dalej: „porozumienie”). W ramach realizacji porozumienia Wnioskodawca zamierza wraz z pozostałymi przedsiębiorcami założyć spółkę akcyjną w rozumieniu kodeksu spółek handlowych (dalej: „spółka”). Obejmującw spółce, bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty (np. przez inną kontrolowaną przez siebie spółkę), w zamian za wkład pieniężny, akcje w proporcjach ustalonych przez przedsiębiorców w ramach porozumienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty