Interpretacja indywidualna z dnia 25 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.116.2022.1.DD
określenie momentu uznania wierzytelności opisanych jako nieściągalne za koszt uzyskania przychodu
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uznania wierzytelności opisanych jako nieściągalne za koszt uzyskania przychodu jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu uznania wierzytelności opisanych jako nieściągalne za koszt uzyskania przychodu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka (Wnioskodawca) jest producentem i dystrybutorem optycznych soczewek okularowych. Klientami Spółki są salony optyczne, sieci salonów optycznych i hurtownie optyczne. Soczewki okularowe stanowią dla Spółki towary handlowe (soczewki nabywane od innych producentów/dystrybutorów w celu ich dalszej odsprzedaży) bądź produkty (soczewki wytwarzane samodzielnie przez Spółkę).
Spółka zawiera z klientami umowy ramowe o współpracy handlowej, określające warunki takiej współpracy, w tym rabaty przyznawane klientom i obowiązujące zasady wzajemnych rozliczeń. Umowy takie zawierane są z istotnymi klientami, współpraca z pozostałymi klientami oparta jest na akceptacji składanych przez nich zamówień oraz na warunkach sprzedaży określonych w dokumencie „Ogólne warunki sprzedaży i świadczenia usług”.
Zdarza się, że klienci nie spłacają swoich zobowiązań wynikających z dokonanych przez nich zakupów towarów, produktów i usług będących w ofercie handlowej Spółki, co zmusza ją do prowadzenia windykacji sądowej takich należności przed sądem gospodarczym. W niektórych przypadkach klienci składają także wnioski o ogłoszenie swojej upadłości bądź wnioski takie składają wobec nich ich kontrahenci, wówczas Spółka dochodzi należnych jej kwot przed sądem upadłościowym. Na dochodzone kwoty składają się należności netto oraz kwoty podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty