Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.58.2022.3.MM
Skutki podatkowe zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości uwzględnienia „ulgi dla rodzin 4+” przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy z powadzonej przez Pana działalności gospodarczej w sytuacji łącznego opodatkowania dochodów z żoną, która nie uzyskuje żadnych dochodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 kwietnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą, a Pana Żona nie pracuje. Posiadają Państwo czwórkę dzieci.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że płaci Pan podatki na zasadach ogólnych – podatek liniowy. Spełnia Pan warunki do skorzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pana żona aktualnie nie pracuje. Będzie się Pan wspólnie z nią rozliczał za 2022 r.
Z wniosku wynika, że Pana wątpliwości dotyczą:
Możliwości uwzględnienia przy płatnościach Pana zaliczek podatkowych również zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługującego żonie na podstawie art. 32 ust. 1a ww. ustawy (wówczas łącznie kwota wolna wyniesie 231 056 zł).
Pana stanowisko w sprawie
Nie widzi Pan przyczyny, dla której nie mógłby Pan postąpić, zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, jeśli pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie o zamiarze opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem w danym roku podatkowym, ale przekroczy górną granicę pierwszego przedziału podatkowego, wówczas pracodawca jako płatnik podatku pobiera zaliczki w wysokości 17% przez cały rok podatkowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty