Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.32.2022.2.DR
W zakresie skutków podatkowych nabycia przez zasiedzenie gruntu rolnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia przez zasiedzenie gruntu rolnego. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego :
Wnioskodawca jest spółdzielnią rolniczą, działającą na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 r., poz. 648, dalej: „prawo spółdzielcze”) oraz własnego statutu. Wnioskodawca stanowi osobę prawną w myśl prawa spółdzielczego. Wnioskodawca stanowi również gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 333, dalej: „ustawa o podatku rolnym”). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 z późniejszymi zmianami, dalej: „ustawa o CIT”). Od 1 czerwca 2014 r. Wnioskodawca znajduje się w stanie likwidacji, a obecnie prowadzone są ostatnie czynności likwidacyjne związane z zakończeniem funkcjonowania Wnioskodawcy. Wnioskodawca posiada jedynie w księgach rachunkowych nieruchomość – grunt rolny – stanowiący użytek rolny (dalej: „grunt rolny”) w miejscowości (...), w zakresie którego od kilku lat toczyło się postępowanie sądowe dotyczące zasiedzenia – zakończone w październiku 2021 r. Wnioskodawca uiszcza podatek rolny od niniejszego gruntu rolnego. Przed rozpoczęciem likwidacji Wnioskodawcy, grunt rolny był użytkowany i uprawiany przez Wnioskodawcę przez ponad 30 lat. Obecnie niniejszy grunt rolny jest dzierżawiony innemu rolnikowi, który również użytkuje go i uprawia – tj. prowadzi na gruncie rolnym działalność rolniczą. Przychody z tytułu dzierżawy gruntu rolnego są wykazywane jako przychód do opodatkowania w deklaracji CIT-8. W dniu 22 października 2021 r. Sąd Rejonowy w (...) (dalej: „Sąd”) wydał postanowienie z wniosku Wnioskodawcy – sygnatura akt (...), w którym stwierdził, że Wnioskodawca nabył przez zasiedzenie z dniem 10 października 2007 r. prawo własności nieruchomości położonej w (...) oznaczonej jako działka nr (...) o powierzchni 7.3100 ha zapisanej w księdze wieczystej (...). Postanowienie jest prawomocne. Postanowienie wpłynęło do kancelarii prawniczej prowadzącej sprawę 14 stycznia 2022 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać zasiedzony grunt rolny w 2022 r. rolnikowi oraz zakończyć proces likwidacji. Sprzedaż nastąpi w formie umowy sprzedaży, w wyniku której zostanie sporządzony akt notarialny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty