Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.63.2022.1.BM
Czy Projekty realizowane przez Wnioskodawcę zgodnie z przedstawionym opisem stanowią działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 i 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ww. ustawy?
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej: „X” lub „Wnioskodawca”) to spółka z branży IT, mająca swoją siedzibę w (…), która powstała w (…) i zatrudnia obecnie ponad (…) pracowników. Wnioskodawca zajmuje się głównie tworzeniem nowoczesnego oprogramowania komputerowego oraz rozwojem szeroko rozumianej technologii komputerowej. Wnioskodawca tworzy wysokiej jakości innowacyjne rozwiązania dla klientów prowadzących działalność w różnych sektorach rynku na całym świecie. Wnioskodawca realizuje ambitne i nowatorskie projekty informatyczne - od oprogramowania do analizy i akwizycji danych, aż po zaawansowane systemy obrazowania medycznego i inspekcji wizyjnej. Poniżej Wnioskodawca przedstawia opisy przykładowych projektów (dalej: „Projekty”) realizowanych dla swoich klientów (niektóre projekty są ukończone, cześć z nich jest w trakcie realizacji):
I.A - Celem projektu jest automatyzacja najbardziej fundamentalnej techniki kulturowej na świecie - czyli ludzkiego języka. A umożliwia firmom na całym świecie zautomatyzowane tworzenie wysokiej jakości tekstów w oparciu o dane, które posiada w różnych językach. Rozwiązania są opracowywane dla różnych gałęzi przemysłu w celu efektywnego i zrównoważonego projektowania procesów biznesowych. Wszystko się dzieje za pomocą sztucznej inteligencji, tzw. Natural Language Generation - w tej dziedzinie A jest jednym z pięciu wiodących dostawców na świecie. Narzędzie online pokazuje, jak dane zamieniają się w wysokiej jakości treści. Niezależnie od tego, czy jest to tekst o produkcie, opis hotelu, czy prezentacja nieruchomości - generator tworzy unikalny tekst za jednym naciśnięciem przycisku. Wystarczy wybrać cechy, wybrać język i w ten sposób otrzymujemy gotowy tekst. W tej chwili jest zaimplementowanych aż 8 języków w którym zaawansowane teksty mogą powstawać, 11 w których podstawowe teksty mogą powstać (w tym polski) a w planach jest implementacja również wielu innych. Do aplikacji wykorzystywana jest m.in. tłumacz deepl.com.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty