Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.120.2022.2.MSU
- Brak zwolnienia z opodatkowana podatkiem VAT przekazania w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) na rzecz Spółki nieruchomości składającej się z działek nr 1, 2, 3, 4, 5 ; - Określenie podstawy opodatkowania w związku z aportem działek do Spółki; - Sposób dokumentowania ww. transakcji.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa Gminy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lutego 2022 r. wpłynął wniosek Państwa Gminy z 3 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
-braku zwolnienia z opodatkowana podatkiem VAT przekazania w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) na rzecz Spółki nieruchomości składającej się z działek nr 1, 2, 3, 4, 5 ;
-określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem działek do Spółki;
-sposobu dokumentowania ww. transakcji.
Wniosek uzupełnili Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 kwietnia 2022 r. (data wpływu 13 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina ..., jako jednostka samorządu terytorialnego, posiada osobowość prawną, jest podatnikiem podatku VAT czynnym - czyli prowadzi sprzedaż opodatkowaną, związaną m.in. z usługami dzierżawy, najmu, użytkowania wieczystego, sprzedażą nieruchomości.
Gmina jest podmiotem prawa publicznego o charakterze określonym przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 z późn. zm.).
Gmina jest również podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, która poza zadaniami właściwymi dla jednostki samorządu terytorialnego jako organu władzy publicznej, realizuje działalność gospodarczą na podstawie umów cywilnoprawnych.
Z dniem 19 stycznia 2021 roku weszła w życie ustawa z dnia 10 grudnia 2020 roku o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, która stworzyła korzystne warunki wspierania budownictwa społecznego. Dzięki wprowadzonym zmianom legislacyjnym zmieniły się m.in. ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości i ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Przepisy wprowadziły m.in. możliwość tworzenia przez Krajowy Zasób Nieruchomości społecznych inicjatyw mieszkaniowych oraz przystępowania do społecznych inicjatyw mieszkaniowych lub towarzystw budownictwa społecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty