Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.34.2022.2.JG
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 marca 2022 r. (wpływ 16 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od dnia (...)2015 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą X, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy.W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, współpracuje on m.in. z dwoma podmiotami uzyskując dochody, które zamierza opodatkować preferencyjną stawką 5% podatku PIT w ramach ulgi IP BOX. I tak: Od (...) 2019 r. Wnioskodawca współpracuje z Y, (...), Spółką z siedzibą (...) na podstawie umowy z konsultantem. Zgodnie z umową, Wnioskodawca pełni rolę (...) i świadczy usługi programistycznie - osobiście tworzy oprogramowanie i programuje. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy w zespole (w tym Wnioskodawca) samodzielnie pisze kod źródłowy i odpowiada za powierzone mu zadania. Wnioskodawca ma dowolność w wyborze miejsca i czasu świadczenia usług, a także w wyborze sposobu realizacji usług. Wnioskodawca nie podlega bezpośredniemu kierownictwu Spółki. Wnioskodawca jest niezależnym wykonawcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty