Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.81.2022.1.AK
Uznanie przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym powstanie przychodu podlegającego zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym powstania przychodu podlegającego zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawczyni prowadzi księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Działalność gospodarcza Wnioskodawczyni koncentruje się głównie na wykonywaniu izolacji termicznej w budynkach i budowlach, sklasyfikowanej w Polskiej Klasyfikacji Działalności kodem 43.29.Z (wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych). Ponadto Wnioskodawczyni rozwija nowy segment działalności polegający na usługach wynajmu rusztowań budowlanych wraz z ich montażem i demontażem oraz usługach samego wynajmu rusztowań budowlanych bez ich montażu/demontażu (dalej: Usługi wynajmu rusztowań), z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Powyższe usługi są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Działalności kodem 77.32.Z (wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych).
Obecnie Wnioskodawczyni zamierza wyodrębnić z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej zespół składników majątkowych i niemajątkowych związany z usługami wynajmu rusztowań budowlanych wraz z ich montażem i demontażem oraz usługami samego wynajmu rusztowań budowlanych bez ich montażu/demontażu i wnieść w drodze wkładu niepieniężnego (aport) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), której będzie wspólnikiem na moment wniesienia aportu. Po dokonaniu aportu Wnioskodawczyni nie zamierza już wykonywać działalności w zakresie Usług wynajmu rusztowań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty