Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.958.2021.2.KS
Obowiązki płatnika w związku z wypłata dywidendy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą dywidendy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 stycznia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan R wspólnik w X spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Y (dalej: „Spółka”) zmarł w dniu ... 2018 r. w ..., w Wielkiej Brytanii. Zmarły posiadał 33 udziały w kapitale zakładowym Spółki. Zmarły wspólnik był obywatelem Wielkiej Brytanii, stale zamieszkałym na terytorium ww. państwa (w ...), a prawem właściwym do dziedziczenia po zmarłym zamieszkałym w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii jest prawo Zjednoczonego Królestwa.
Zmarły wspólnik pozostawił testament, w którym ustanowił osobistych przedstawicieli (executors) w osobach Państwa: M, D i P, zaś Pani M została wskazana jako jedyna spadkobierczyni (beneficiary of a will).
W poświadczeniu spadkowym (grant of probate) z dnia ... 2019 r. Państwo: M, D i P zostali wymienieni jako osobiści przedstawiciele zmarłego wspólnika ustanowieni przezeń testamentem (executors).
Postanowieniem Sądu Rejonowego ... z dnia ... 2021 r., sygn. ..., Państwo M, D i P zostali ujawnieni w rejestrze przedsiębiorców jako wspólnicy Spółki uprawnieni łącznie do 33 udziałów należących wcześniej do zmarłego wspólnika R. Ww. wpis został dokonany w wykonaniu postanowienia Sądu Okręgowego ... z dnia ... 2021 r., sygn. akt ..., w uzasadnieniu którego Sąd Okręgowy uznał, iż pozycję wykonawców testamentu (executors) i zakres przysługujących im praw do majątku spadkowego należało oceniać według prawa angielskiego. Stąd też wykonawcom testamentu – powiernikom przysługuje prawo własności w stosunku do udziałów w Spółce, zgodnie z prawem angielskim – prawem spadku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty