Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1183.2021.2.KF
Możliwość odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 18 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku na zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 lutego 2022 r. (wpływ 7 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Zwrócił się Pan z uprzejmą prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej.
Oświadczył Pan, że ze względu na chorobę (…) posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez:
1)(…)wydane 25 stycznia 2021 r. na okres do 30 listopada 2025 r.;
2)(…) wydane 23 listopada 2020 r. w (…) na okres od 17 września 2020 r. do 23 listopada 2025 r.;
3)(…) wydane 19 października 2021 r. do 30 listopada 2025 r.
W 2020 r. uzyskiwał Pan emeryturę opodatkowaną skalą podatkową.
Ze względu na (…) zmuszony był Pan dokonać zakupu sprzętu z automatyczną skrzynią biegów. Zakup sprzętu z automatyczną skrzynią biegów podyktowany został czynnościami rehabilitacyjnymi oraz ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Czynności rehabilitacyjne wykonuje Pan nieustannie, aby zahamować postęp choroby. W tym celu przemieszcza się Pan na duże odległości: sanatorium – (…), oddalone kilkadziesiąt kilometrów od domu, (…) – prywatna rehabilitacja, (…) – rehabilitacja, basen (…) – pływanie usprawniające.
Przemieszczanie, korzystanie z komunikacji lokalnej, miejskiej, jest dla Pana wręcz niemożliwe. Ze względu na Pana schorzenie, które znacznie upośledza lokomocję i funkcje narządu ruchu, np. długotrwałe wsiadanie czy wysiadanie z autobusu, tramwaju lub pociągu itp. Dalej np. blokada nogi – niemożność ruszenia się w danej chwili. Tak więc zdany jest Pan na własny sprzęt w tym celu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty