Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.634.2021.2.SK
1. Czy Bank jest zobowiązany rozpoznać przychody związane z realizacją praw wynikających z Kontraktów IRS, w momencie dokonania dziennego rozrachunku tych kontraktów? 2. Czy zobowiązanie powstałe w wyniku dokonania dziennego rozrachunku Kontraktu IRS Bank jest uprawniony rozpoznać dla celów podatkowych jako koszt uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia, tj. na moment ujęcia ww. wydatków w ewidencji księgowej we właściwych pozycjach rachunku zysków i strat lub w bilansie?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 25 stycznia 2022 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.634.2021.1.SK wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 28 stycznia 2022 r.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:
- czy Bank jest zobowiązany rozpoznać przychody związane z realizacją praw wynikających z Kontraktów IRS, w momencie dokonania dziennego rozrachunku tych
kontraktów,
- czy zobowiązanie powstałe w wyniku dokonania dziennego rozrachunku Kontraktu IRS Bank jest uprawniony rozpoznać dla celów podatkowych jako koszt uzyskania
przychodu w dacie jego poniesienia, tj. na moment ujęcia ww. wydatków w ewidencji księgowej we właściwych pozycjach rachunku zysków i strat lub w bilansie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego:
(…) Spółka Akcyjna jest bankiem z siedzibą w Polsce (dalej: „Bank”) podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Obok prowadzenia przez Bank zasadniczej działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu czynności bankowych w rozumieniu ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1896 ze zm.), Bank zawiera transakcje zmierzające do ograniczenia ryzyka wynikającego z niektórych transakcji, w szczególności ryzyka walutowego (zmiany kursów wymiany walut) lub ryzyka stopy procentowej (zmiany stóp procentowych). Ograniczenie ryzyka może zostać w szczególności przeprowadzone z wykorzystaniem pochodnych instrumentów finansowych. W tym celu Bank może zawierać kontrakty typu swap.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty