Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.965.2021.2.MG
Jeżeli obliczony podatek, o którym mowa w art. 30g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przewyższał wartość zaliczek na podatek dochodowy o których mowa w art. 44 ww. ustawy podlegał będzie zapłacie na rachunek organu podatkowego. Jeśli natomiast będzie niższy niż wartość zaliczek na podatek dochodowy z art. 44 ww. ustawy, podatnik będzie zwolniony z obowiązku jego zapłaty.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia podstawy opodatkowania przychodów ze środków trwałych będących budynkami.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, w której posiada Pan prawo do udziału w zyskach i stratach w wysokości 40%. Obok Pana wspólnikami w spółce jawnej pozostają trzy osoby z udziałami w zyskach i stratach odpowiednio na poziomie: 25%, 25% i 10%.
Wszystkie osoby tworzące ww. spółkę jawną są osobami powiązanymi dodatkowo więzami rodzinnymi (członkowie rodziny).
Spółka jawna posiada kilka budynków, które są:
1) własnością tego podmiotu,
2) są składnikami majątkowymi związanymi z działalnością gospodarczą,
3) są ujęte jako środki trwałe w ww. spółce jawnej,
4) zostały oddane innym podmiotom do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy,
5) nieruchomości te położone są na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Przekazuje Pan załącznik, w odrębnym pliku z racji niemożności umieszczenia go we wniosku, zawierający zestawienie budynków, jakimi dysponuje spółka jawna, której wspólnikiem pozostaje, wraz z informacjami w jakim zakresie (procencie) ww. powierzchnie są wynajmowane oraz łącznie z wartością początkową ww. środków trwałych oraz z określeniem wartości przyjętej dla kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków (dane te obejmują dane na dzień (…) czerwca 2021 - kiedy to w związku z zakończeniem procesu inwestycyjnego oddany został do używania budynek, którego wartość początkowa spowodowała przekroczenie wartości 10.000.000 zł).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty