Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.764.2021.2.JG
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 29 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 grudnia 2021 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która planuje rozpoczęcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej od 4 października 2021 roku. Przedmiotem działalności mają być przede wszystkim usługi związane z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z). Działalność będzie zarejestrowana w CEIDG. Wnioskodawczyni będzie rozliczać działalność na podstawie prowadzonej podatkowej książki przychodów i rozchodów według skali podatkowej.
Na mocy umowy zawartej z kontrahentem Wnioskodawczyni będzie świadczyć usługi programistyczne dotyczące rozwoju i utrzymania systemów i aplikacji informatycznych oraz środowisk koniecznych do ich funkcjonowania. W ramach świadczonych usług programistycznych Wnioskodawczyni będzie tworzyć, ulepszać i rozwijać istniejące oprogramowanie lub jego części.
Wskazane powyżej czynności, wykonywane w ramach zawartej z kontrahentem umowy, będą stanowić działalność o charakterze twórczym (o indywidualnym charakterze) i będą obejmować prace rozwojowe polegające na opracowywaniu nowych, modyfikowaniu i ulepszaniu produktów, procesów i usług. Podejmowane będą w sposób systematyczny. Wykonywane przez Wnioskodawczynię czynności będą związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów lub procesów i nie będą stanowić rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych oraz innych operacji w toku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty