Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4011.185.2021.2.MJ
w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2021 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawcą jest … (dalej jako: „Wnioskodawca”), prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą T... Głównym przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Wnioskodawca podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W 2019 r. i w latach następnych Wnioskodawca opodatkowywał swoje dochody z ww. działalności podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.; dalej jako: „ustawa o PIT”).
Jednocześnie Wnioskodawca zastrzega, że nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 141).
Obecnie Wnioskodawca w ramach swojej działalności świadczy usługi głównie na rzecz jednego kontrahenta (dalej jako: „Zleceniodawca”), dla którego Wnioskodawca wytwarza oprogramowanie wykorzystywane w ramach produkcji samochodów, konkretnie służące obsłudze linii produkcyjnych. Wnioskodawca świadczył jednak usługi programistyczne na rzecz innych kontrahentów i nie wyklucza ich świadczenia na rzecz innych kontrahentów w przyszłości, przy czym sposób jego działania był/będzie analogiczny, jak opisany poniżej przy realizacji zleceń na rzecz Zleceniodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty