11.10.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.599.2021.1.AJB

zastosowanie 0% stawki podatku VAT do eksportu towarów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 sierpnia 2021 r. (data wpływu 13 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 0% stawki podatku VAT do eksportu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

13 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 0% stawki podatku VAT do eksportu towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcą jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów, m.in. urządzeń elektrycznych do inhalacji. W kwietniu 2021 r. Wnioskodawca rozpoczął sprzedaż konsumencką poprzez platformę ... funkcjonującą na całym świecie. Klientami Wnioskodawcy są zatem osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej niebędące podatnikami podatku VAT mający miejsce zamieszkania na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, a także poza nią (m.in. w Anglii). W przypadku konsumentów mających miejsce zamieszkania na terytorium Anglii Wnioskodawca wysyła towar za pośrednictwem firmy kurierskiej (dalej: „firma kurierska”). Sprzedaż taką jest obowiązany rozpoznawać jako eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.

Z przyczyn niezależnych od siebie Wnioskodawca nie otrzymuje od firmy kurierskiej elektronicznego potwierdzenia wywozu, tzw. komunikatów IE-599, o którym mowa w art. 41 ust. 6a pkt 1 ustawy o VAT. Wnioskodawca każdorazowo posiada jednak potwierdzenie nadania (dokument przewozowy) opatrzony unikalnym kodem kreskowym oraz deklarację celną i fakturę proformę - wszystkie te dokumenty są pobieranie z systemu firmy kurierskiej z panelu klienta i są naklejane przez Wnioskodawcę na paczkę. Wnioskodawca do paczki, w której znajduje się towar dołącza z kolei wystawioną przez siebie fakturę dokumentującą sprzedaż danego towaru. Faktura wystawiana przez Wnioskodawcę jest tożsama z fakturą proformą, tj. wykazuje te same dane dotyczące towaru, danych dostawcy i nabywcy oraz ceny zakupionego towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne