Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.127.2021.3.AW
Preferencyjnego opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2021 r.(ta sama data wpływu) oraz w uzupełnieniu z dnia 13 sierpnia 2021 r. (data wpływu 17 sierpnia 2021 r.) oraz 29 sierpnia 2021 r. (data wpływu 8 września 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z 2 sierpnia 2021 r. znak: 0111-KDIB1-1.4011.127.2021.1.AW oraz pismem z 27 sierpnia 2021 r. znak: 0111-KDIB1-1.4011.127.2021.2.AW , wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia wniosku dokonano pismem z dnia 13 sierpnia 2021 r. (data wpływu 17 sierpnia 2021 r.) oraz pismem z dnia 29 sierpnia 2021 r. (data wpływu 8 września 2021 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
(…) (dalej: jako Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny deweloper. Obecnie świadczy usługi na rzecz spółki z branży IT z siedzibą w Polsce (dalej jako: Spółka), gdzie tworzy oprogramowanie dla klientów Spółki. Wnioskodawca tworzy oprogramowanie w języku (…). Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę wspomaga świadczenie usług przez klientów Spółki, służy do automatycznego rozwijania i umieszczania w chmurze. Wnioskodawca między innymi tworzy tzw. skrypty które służą do automatycznego testowania, zastępują manualne czynności i znacznie przyspieszają procesy wdrożenia, aktualizacji oraz konfiguracji wszystkich komponentów systemu. Zgodnie z zapisami umów wszelkie wynalazki i prawa własności intelektualnej powstałe w związku ze świadczeniem usług stają się własnością Spółki i Wnioskodawca potwierdza przeniesienie tych praw na ich rzecz tzn. w ramach umowy dochodzi do przejścia majątkowych praw autorskich. Wytwarzanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonych bezpośrednio przez Wnioskodawcę prac rozwojowych, czyli działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wykonywanie usług polega przede wszystkim na pisaniu kodu oraz na pracy koncepcyjnej z innymi współpracownikami Spółki poprzez uczestnictwo w definiowaniu i planowaniu realizacji kolejnych projektów, poprzez analizowanie danych, pogłębianie wiedzy oraz proces twórczy dochodzenia do możliwych rozwiązań. Zadaniem Wnioskodawcy jest tworzenie i rozwijanie oprogramowania, które wspierało będzie tworzenie produktów dla klientów Spółki i ułatwiało im prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty