Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.537.2021.2.AC
Poniesione i udokumentowane fakturą wydatki na osprzęt - akumulatory do instalacji fotowoltaicznej off-grid, będą mogły zostać przez Wnioskodawczynię odliczone od podstawy obliczenia podatku stosownie do treści art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2021 r. (data wpływu 30 czerwca 2021 r.) uzupełnione pismem z 24 lipca 2021 r. (data wpływu 24 lipca 2021 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP3-2.4011.537.2020.1.AC z 21 lipca 2021 r. (data doręczenia 24 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.
Z uwagi na braki formalne, pismem z 24 lipca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.537.2020.1.AC (data doręczenia 24 lipca 2021 r.), wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku.
Pismem z 24 lipca 2021 r. (data wpływu 24 lipca 2021 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.
We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotowa sprawa dotyczy planowanych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym i częściowej zamiany źródeł energii na źródła odnawialne (w tym wypadku energię słoneczną). W katalogu wydatków wymienia się ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem. Zapytanie dotyczy zakresu pojęcia osprzęt.
W domu jednorodzinnym, którego Wnioskodawczyni jest właścicielem instaluje zestaw fotowoltaiczny typu off-grid tzn. niepodłączony do sieci energetycznej, wytwarzający prąd na własne potrzeby gospodarstwa domowego. Taka forma zapewnia niezależność energetyczną, a jednocześnie nie stanowi obciążenia sieci przesyłowych nadmiarem mocy w słoneczne dni. Taka sytuacja (nadprodukcja prądu) staje się powoli problemem dla krajowego systemu energetycznego, a ostatnie plany i działania administracji rządowej zmierzają w kierunku zwiększenia udziału takich niezależnych instalacji w rynku, podobnie dzieje się w innych krajach Unii Europejskiej. Instalacja taka nie wymaga odbioru ze strony zakładu energetycznego, gdyż jest całkowicie oddzielona od sieci publicznej. Dla efektywnego działania wymaga ona jednakże innego osprzętu niż najbardziej rozpowszechnione systemy oddające prąd do sieci publicznej. Poza regulatorem ładowania akumulatorów i przetwornicą zamieniającą prąd stały z akumulatorów na prąd zmienny o charakterystyce prądu ”sieciowego” do użytku w niezależnej instalacji, taki system wymaga stworzenia magazynu energii w postaci akumulatorów, które ładowane w ciągu dnia, umożliwiają korzystanie z wyprodukowanego prądu w nocy. Akumulatory stanowią także bufor w dni o zmiennym zachmurzeniu, gdyż umożliwiają wtedy wytwarzanie stałej ilości prądu przez przetwornicę, w momentach niewystarczającego nasłonecznienia (np. słońce za chmurą). Instalacja uzupełnia wtedy chwilowo prąd z akumulatorów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty