Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.377.2021.1.AA
Wnioskodawczyni będzie działać jako podatnik podatku od towarów i usług. Dostawa działki gruntu nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 maja 2021 r. (data wpływu 28 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży działki gruntu nr 1 – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
28 maja 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży działki gruntu nr 1.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest wyłącznym właścicielem nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej działkę oznaczoną w ewidencji gruntów pod numerem 1, objętej księgą wieczystą KW (…), prowadzoną przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w (…).
Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawczynię 13 czerwca 2007 r. na podstawie umowy darowizny. Nieruchomość stanowi, zgodnie z ewidencją gruntów i budynków, grunty orne i nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W przeszłości nie dokonywała sprzedaży nieruchomości. Nie ponosiła również żadnych nakładów na uzbrojenie działki.
Wnioskodawczyni obecnie zawarła umowę przedwstępną sprzedaży działki. Działka w chwili ostatecznej sprzedaży musi być wolna od jakichkolwiek obciążeń, roszczeń, praw osób trzecich i hipotek. W umowie przedwstępnej Sprzedająca oświadczyła, iż udziela Kupującemu pełnomocnictwa do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń w celu realizacji opisanych w akcie notarialnym warunków zawarcia umowy ostatecznej. Natomiast Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do podejmowania kroków w celu realizacji wspomnianych warunków poza obowiązkiem udzielenia pełnomocnictw oraz powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek celowych działań, zarówno faktycznych jak i prawnych, uniemożliwiających lub utrudniających realizację przez Kupującego na nieruchomości planowanej inwestycji budowlanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty