Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.263.2021.2.ŁS
Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 21 maja 2021 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny programista dla Spółki z siedzibą w Polsce (dalej jako Spółka). Wnioskodawca tworzy programy w ramach zespołu aranżowanego przez Spółkę, w ramach zespołu pełni również funkcje osoby odpowiedzialnej za wybór technologii po zapoznaniu się z potrzebami biznesowymi klienta. Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie w języku Python. Wnioskodawca rozwija istniejące oprogramowanie Spółki jak również tworzy dla niej nowe oprogramowania. Wnioskodawca przykładowo tworzy algorytmy do nowoczesnego systemu do magazynowania, śledzenia zachowań użytkowników, systemy automatycznej wymiany informacji. Wnioskodawca odpowiedzialny jest również za jakość oprogramowania co wykonuje przede wszystkim poprzez tworzenie tzw. testów automatycznych, czyli programów przeznaczonych do wykonywania w specjalnych środowiskach uruchomieniowych automatyzujących część prac związanych z testowaniem oprogramowania, które alternatywnie mogą być wykonywane przez użytkownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty