Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.176.2021.2.JG
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 lutego 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
24 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony 25 maja 2021 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca od 2 maja 2015 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest wytwarzanie oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów z zastosowaniem podatku liniowego.
Stan faktyczny 1
Wnioskodawca na podstawie umowy współpracy z dnia 11 marca 2019 r. w okresie do 30 listopada 2019 r. świadczył usługi programistyczne na rzecz spółki A zarejestrowanej w Norwegii. A jest norweską firmą ..., która tworzyła innowacyjną platformę dla jednej z największych firm zajmujących się sprzedażą detaliczną w branży ... - V, działającej głównie na rynku .... Platforma miała częściowo zastąpić starą infrastrukturę firmy V, a częściowo się z nią zintegrować. Spółka A była odpowiedzialna za zaprojektowanie niezawodnego rozwiązania złożonego z wielu podsystemów, które miały się ze sobą komunikować oraz być niezależnie skalowalne w celu osiągnięcia możliwie jak największej bezawaryjności i wydajności. Z perspektywy klienta platforma miała w znacznym stopniu usprawnić dokonywanie zakupów. System rejestracji i logowania użytkowników w wielu sklepach internetowych oraz programach lojalnościowych w sklepach stacjonarnych miał zostać zastąpiony zintegrowanym logowaniem przy użyciu jednego konta. Zaimplementowane zmiany miały sprawić, że system będzie bardziej stabilny i w przypadku zwiększonego zapotrzebowania będzie automatycznie uruchamiał kolejne serwery. Dodano możliwość tworzenia zaawansowanych strategii kodów rabatowych, kategoryzowania produktów przez sztuczną inteligencję oraz synchronizacji stanu magazynowego ze sklepami stacjonarnymi. Platforma miała również zastąpić przestarzałe technologie nowymi, dającymi przewagę firmie na rynku. Firma V miała być pierwszym klientem spółki A, a docelowo cała platforma miała być wdrażana u kolejnych klientów. Platforma miała także być odporna na awarie poszczególnych podsystemów i pozwalać użytkownikom na bezproblemowe korzystanie z pozostałych komponentów w czasie awarii. W zawiązku z tym Wnioskodawca, we współpracy z innymi programistami, budował rozwiązanie oparte na najnowszych technologiach, takich jak (…) oraz (…). Technologie te umożliwiają elastyczne wdrożenie całego systemu, bazując na infrastrukturze dowolnego z wiodących na rynku dostawców usług „chmury” obliczeniowej takich jak …, ... …, czy też …, w zautomatyzowany i powtarzalny sposób. Firma budowała też system predykcji bazującej na sztucznej inteligencji. Wnioskodawca, we współpracy z innymi programistami, rozwijał zarówno komponenty infrastruktury, jak i wyżej wspomniane podsystemy tworząc, ulepszając i rozwijając kod źródłowy platformy przy użyciu języka programowania …. Rozwiązanie to jest innowacyjne na poziomie spółki. Platforma została stworzona przez Wnioskodawcę i innych członków zespołu A, jednak platforma nie została wdrożona przez firmę V.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty