Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.231.2021.2.MM
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2021 r. (data wpływu 28 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismem z 20 maja 2021 r. (data wpływu 24 maja 2021 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny deweloper. W ciągu ostatnich dwóch lat świadczył usługi dla kilku podmiotów z siedzibą za granicą (dalej pojedynczo jako Spółka).
Wnioskodawca tworzy oprogramowanie w oparciu o technologie (…). Wnioskodawca świadczy usługi związane z platformą do zarządzania przedsiębiorstwem – (…). Platforma przeznaczona jest do zarządzania finansami i kapitałem ludzkim. (…), mimo usprawniania działania, nie posiada wszystkich możliwych funkcjonalności dla podmiotów z różnych branż, wymaga więc współdziałania z innym oprogramowaniem danego podmiotu. Wnioskodawca tworzy oprogramowanie, które przetwarza dane pomiędzy platformą (…) a istniejącym oprogramowaniem. Programy tworzone przez Wnioskodawcę przetwarzają dane dla celów księgowych, finansowych, HR czy kadr i płac. Tworzone oprogramowanie przez Wnioskodawcę nie tylko przetwarza dane, ale także sprawdza ich poprawność w różnych systemach. Tworzone przez Wnioskodawcę programy automatyzują, zastępują manualne procesy w przedsiębiorstwach i usprawniają ich działanie. Podmioty działające w różnych branżach mają różne oprogramowanie służące do działalności, jak również inne potrzeby w zakresie przetwarzania danych, każdy z programów musi być tworzony specjalnie dla danego podmiotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty