Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.166.2021.1.AM
opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazania jej do majątku prywatnego wspólników
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 marca 2021 r. (data wpływu 18 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazania jej do majątku prywatnego wspólników - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazania jej do majątku prywatnego wspólników.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jawna powstała 19 lutego 2008 r. w wyniku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Wpis do KRS spółka jawna uzyskała 6 marca 2008 r. Spółka ma siedzibę na terytorium RP, prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu detalicznego oraz wynajmu krótkoterminowego. Wspólnikami spółki jawnej są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka cywilna w dniu przekształcenia była właścicielem m.in. nieruchomości zabudowanej budynkiem, która obecnie, w związku z przekształceniem stanowi majątek spółki jawnej i jest wprowadzona do ewidencji środków trwałych tej Spółki. Spółka jawna również w ramach prowadzonej działalności rozbudowała nieruchomość, która została wprowadzona do ewidencji środków trwałych 31 grudnia 2008 r. Budynek został wybudowany w dwóch etapach, pierwsza część została oddana do użytkowania 10 kwietnia 2007 r., druga część 31 grudnia 2008 r. Na nieruchomość składa się część sklepu w którym prowadzona jest działalność handlowa. Druga część to pensjonat, w którym prowadzona jest działalność związana z najmem krótkoterminowym, w budynku znajdują się również lokale, które spółka wynajmuje innym podmiotom, od najmu nalicza czynsz zgodnie z umową. Wybudowana nieruchomość spełnia definicję budynków, budowli - w rozumieniu art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.). Przy nabyciu nieruchomości (wytworzeniu) Wnioskodawcy (oraz poprzednikowi prawnemu) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupu związanych z wybudowaniem nieruchomości. Wnioskodawca od momentu oddania do użytkowania nieruchomości (31 grudnia 2008 r.) nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu. Wspólnicy mocą uchwały zamierzają nieruchomość wycofać ze spółki jawnej i przenieść jej własność do majątków prywatnych wspólników. Przeniesienie własności nieruchomości wskazanej wyżej z majątku spółki jawnej do majątku osobistego wspólników będzie nieodpłatne. Również w związku z wycofaniem opisanej nieruchomości z majątku spółki i przekazaniem do majątków prywatnych, nie nastąpi zmniejszenie wkładów wspólników w Spółce. Wielkość wkładów pozostanie na poziomie niezmienionym. Zatem czynność przeniesienia własności majątku rzeczowego (nieruchomości) tej Spółki nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty