Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.49.2021.1.JKA
Czy w przypadku darowizny środków pieniężnych od rodzonego brata, objętych wspólnością małżeńską, dokonanej na podstawie umowy darowizny, na którą jest wyrażona zgoda żony brata, przysługuje Wnioskodawczyni całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn ?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 05 marca 2021 r. (data wpływu – 10 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych od brata tytułem darowizny – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych od brata tytułem darowizny.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Brat Wnioskodawczyni chce jej przekazać darowiznę na wpłatę wkładu własnego na zakup mieszkania. Brat żyje w związku małżeńskim i rozlicza się zgodnie z małżeńską wspólnością majątkową. Żona brata wyraża zgodę na przekazanie darowizny, jednak darczyńcą miałby zostać wyłącznie brat za zgodą żony. Środki będą przekazane przelewem z osobistego konta brata. Zostanie spisana umowa darowizny i dołączona zgoda jego żony na przekazanie darowizny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty