Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.900.2020.1.MM
Odliczanie od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na opłaty za siłownię.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2020 r. (wpływ do tutejszego organu 15 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania przez Wnioskodawczynię odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W wyniku zwichnięcia przy porodzie stawów biodrowych Wnioskodawczyni od urodzenia jest osobą niepełnosprawną (obustronna koksartroza będąca wynikiem dysplazji). Od drugiego roku życia Wnioskodawczyni poddawana była różnym operacjom i zabiegom, które miały zminimalizować skutki niepełnosprawności. Ostatnią poważną operacją była wymiana obu stawów biodrowych w 2016 r. Żadna jednak z dotychczas wykonanych operacji, ani żaden z następujących po nich rozlicznych zabiegów rehabilitacyjnych nie wyeliminowały trwałych uszkodzeń w narządach ruchu i nie przywróciły Wnioskodawczyni sprawności. W dalszym ciągu Wnioskodawczyni ma problemy ze sprawnym poruszaniem się, albowiem uniemożliwiają jej to trwałe przykurcze mięśni, skrócenie o 3 cm lewej kończyny i wyraźny zanik mięśni w tej kończynie. Aby jak najdłużej zachować choć tą ograniczoną sprawność i nie „wylądować” na wózku inwalidzkim Wnioskodawczyni musi nieustannie poddawać się zabiegom rehabilitacyjnym, które sprowadzają się głównie do określonych ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Ponieważ dostępność do profesjonalnych rehabilitantów finansowanych ze środków NFZ jest bardzo ograniczona i zdecydowanie niewystarczająca dla potrzeb rehabilitacji Wnioskodawczyni zmuszona jest korzystać z odpłatnych usług, ale te z kolei przekraczają jej możliwości finansowe. Wnioskodawczyni zna już zestaw ćwiczeń zalecanych jej przez rehabilitantów, dlatego też wykonuje te ćwiczenia korzystając z usług siłowni wyposażonej w odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. Systematyczne ćwiczenia, wykonywane przez Wnioskodawczynię co najmniej dwa razy w tygodniu rekompensują jej brak dostępu do profesjonalnych rehabilitantów i pozwalają na utrzymanie przynajmniej takiej sprawności, aby mogła się sama poruszać. Zaniechanie tych ćwiczeń spowodowałoby pogorszenie stanu zdrowia Wnioskodawczyni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty