18.02.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.843.2020.2.JG

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 listopada 2020 r. (data wpływu 8 listopada 2020 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony w dniu 27 stycznia 2021 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca świadczy usługi jako niezależny deweloper oprogramowania. Obecnie świadczy usługi przede wszystkim dla (…) (dalej jako Spółka), podmiotowi z siedzibą w (…) w Wielkiej Brytanii z którą zawarł umowę w sierpniu 2015 roku. Spółka tworzy oprogramowanie służące do zarządzania „inteligencją materiałową”, tj. gromadzeniem, organizowaniem, przetwarzaniem, analizą, zabezpieczaniem informacji nt. cech i parametrów materiałów używanych lub dostępnych dla przedsiębiorstwa, optymalizacji ich doboru oraz zarządzaniem przepływem prac (workflow) związanych z operowaniem tą wiedzą. Oprogramowanie to jest wykorzystywane m.in. przez największe i najbardziej na świecie znane przedsiębiorstwa oraz rządowe instytuty badawcze i laboratoria, m.in. w branży lotniczej, obronnej, energetycznej, motoryzacyjnej, elektronicznej takie jak (…),(…),(…),(…),(…),(…),(…),(…). Usługi te Wnioskodawca świadczy z terenu Polski, raz na kwartał bierze udział w spotkaniach z innymi członkami zespołu na terenie Wielkiej Brytanii. Zgodnie z zapisami umowy wszelkie wynalazki i prawa własności intelektualnej powstałe w związku ze świadczeniem usług stają się własnością Spółki i Wnioskodawca potwierdza przeniesienie tych praw na Spółkę tzn. w ramach umowy dochodzi do przejścia majątkowych praw autorskich. W ramach współpracy ze Spółką Wnioskodawca świadczy usługi jako członek zespołu. Wykonywanie usług polega przede wszystkim na pisaniu kodu oraz na pracy koncepcyjnej z innymi członkami zespołu. W praktyce, można wyróżnić w ramach świadczonych usług trzy obszary działań:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne