Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.699.2020.2.KC
Ulga prorodzinna.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2020 r. (data wpływu 2 października 2020 r.), uzupełnionym w dniu 22 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 października 2020 r. wpłynął do organu wniosek, uzupełniony w dniu 22 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest ojcem dwójki małoletnich dzieci - córki urodzonej w 2014 r. oraz syna urodzonego w 2017 r. Dzieci pochodzą ze związku małżeńskiego Wnioskodawcy z … rozwiązanego przez rozwód wyrokiem z dnia … marca 2019 r. (wyrok prawomocny z dnia … kwietnia 2019 r.). W przedmiotowym wyroku powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi, obojgu rodzicom ustalając miejsce pobytu małoletnich przy matce. Jednocześnie w wyroku tym uregulowano kontakty Wnioskodawcy z dziećmi w sposób następujący: w pierwszy i trzeci weekend miesiąca od piątku od godziny 18:00 do niedzieli do godziny 18:00 i w każdy wtorek od godziny 18:00 do godziny 19:00. Ponadto, Sąd zasądził od Wnioskodawcy alimenty w wysokości 650 zł miesięcznie na każde z dzieci (łącznie 1300 zł miesięcznie) płatne do rąk matki w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.
Wnioskodawca nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z matką dzieci od lutego 2018 r., kiedy to ona wraz z dziećmi wyprowadziła się z ich wspólnego domu. Od tego czasu dzieci zamieszkują z matką, jednakże Wnioskodawca ma stały i regularny kontakt z dziećmi. Kontakty Wnioskodawcy z synem i córką odbywają się w szerszym zakresie aniżeli określone w wyroku rozwodowym (z podobną częstotliwością odbywały się również jeszcze przed rozwiązaniem związku małżeńskiego). Wnioskodawca odbiera dzieci bezpośrednio z miejsca zamieszkania co drugi piątek i sprawuje nad nimi opiekę przez weekend, aż do niedzieli do godziny 18, kiedy to odwozi je do domu. Ponadto, Wnioskodawca spędza z dziećmi czas w każdy wtorek w godzinach od 18 do 19, poza miejscem ich zamieszkania, często spotyka się z nimi również w inne dni tygodnia - poza ustalonymi kontaktami. Wtedy Wnioskodawca zabiera dzieci na wspólne spacery czy na place zabaw. Ponadto, Wnioskodawca spędza z dziećmi wakacje, ferie oraz święta, wspólnie obchodzą ich urodziny. Dzieci mają również bardzo dobry kontakt z rodzicami Wnioskodawcy, często spędzają wspólnie czas. W trakcie spotkań Wnioskodawca sprawuje pełną i wyłączną opiekę nad dziećmi, niejednokrotnie towarzyszy mu obecna partnerka, którą dzieci bardzo lubią. Dzieci nocują w domu Wnioskodawcy, gdzie posiadają specjalnie wygospodarowane miejsce do snu, nauki i zabawy wraz z niezbędnymi meblami i sprzętem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty