03.02.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.812.2020.2.JG

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2020 r. (data wpływu 3 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 stycznia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony w dniu 21 stycznia 2021 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której usługi obejmują tworzenie oraz ulepszanie oprogramowania komputerowego. Wiodącym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest projektowanie architektury nowych rozwiązań w zakresie autorskich aplikacji, z wykorzystaniem najnowszych technologii, m.in. chmury obliczeniowej, przy wykorzystaniu technologii …. Stworzone przez to indywidualne dzieło, zgodnie z przepisem z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spełnia przesłanki programu komputerowego jako utworu. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi dla jednego klienta – (…). Głównym zakresem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż usług na rzecz Klienta zlecającemu mu stworzenie spersonalizowanej aplikacji, odpowiadającej jego zapotrzebowaniu. Usługi świadczone są w oparciu o umowę o świadczenie usług programistycznych, której przedmiotem jest tworzenie oprogramowania komputerowego. W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że prowadzi on działalność gospodarczą w sposób samodzielny, ponosząc przy tym zarówno ryzyko gospodarcze z niej wynikające, jak i odpowiedzialność cywilnoprawną według norm przepisanych prawem cywilnym. W ramach prowadzonego projektu, wynikającego z zawartej umowy, Wnioskodawca wykonuje usługi programowania oraz odpłatnie przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego. Na przedmiotowe wynagrodzenie składa się cena praw autorskich przenoszonych przez Wnioskodawcę na rzecz spółki oraz kwota sprzedaży stworzonego oprogramowania. W niektórych przypadkach Wnioskodawca tworzy program komputerowy mający dodać nową usługę lub funkcjonalność do istniejącego już złożonego systemu. Dzieło Wnioskodawcy stanowi jednak indywidualny program komputerowy. Tworząc kod źródłowy, mający dodać do istniejącego już oprogramowania komputerowego nowe funkcjonalności, Wnioskodawca tworzy w istocie nowy program komputerowy, rozumiany jako zbiór poleceń zapisanych w formie kodu źródłowego, transponowany następnie do formy kodu wynikowego, a kolejno przedstawiany w postaci użytkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne