02.02.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.103.2020.1.MZ

Czy podatkowi od spadków i darowizn w opisanym stanie faktycznym podlega ½ kwoty wynikającej z umowy darowizny i czy tylko tę część Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać w deklaracji SD-Z2 z prawem do potraktowania jej jako zwolnioną od podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 listopada 2020 r. (data wpływu 4 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego męża (Wnioskodawcy) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego męża (Wnioskodawcy).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której zamierza nabyć budynek produkcyjno-magazynowy wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i związanym z tym ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej. Nie zawierał z żoną żadnych umów, które by ten ustrój majątkowy modyfikowały. Tym samym także majątek należący do prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Ze względu na wymogi postawione przez zbywcę nabywanej nieruchomości, nabyta może być ona jedynie przez Wnioskodawcę z własnych środków, niewchodzących do majątku wspólnego małżonków. W tym celu Wnioskodawca zawarł z żoną umowę darowizny, na mocy której z ich majątku wspólnego przekazali do majątku odrębnego Wnioskodawcy kwotę wyższą niż wymieniona w art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kwota ta została przekazana przelewem bankowym z rachunku firmowego (wchodzącego, jak całość majątku przedsiębiorstwa, do majątku wspólnego małżonków) na specjalnie w tym celu założony na Wnioskodawcę rachunek bankowy, z którego następnie Wnioskodawca dokona zapłaty za nabywaną nieruchomość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne