Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.843.2020.1.MJ
podstawy opodatkowania dla czynności dzierżawy nieruchomości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla czynności dzierżawy nieruchomości – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla czynności dzierżawy nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
… Sp. z o.o. (dalej: Spółka) będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług świadczy m.in. usługi dzierżawy gruntów pod garaże. Spółka przedmiotowe nieruchomości zarządza na podstawie umowy dzierżawy zawartej z właścicielem nieruchomości, tj. Gminą …. W umowie z użytkownikami nieruchomości przewidziano, że w przypadku dzierżawy nieruchomości gruntowej w celu użytkowania pod garaż, użytkownik zobowiązał się do ponoszenia: a) czynszu dzierżawnego, b) kosztów podatku od nieruchomości oraz od gruntów.
Umowa stanowi: „Z tytułu dzierżawienia nieruchomości, Dzierżawca jest obowiązany uiszczać Wydzierżawiającemu czynsz dzierżawny oraz podatki: od gruntu oraz od nieruchomości, zgodnie z załącznikiem do umowy.”. Spółka od 2017 r. obciąża, osoby dzierżawiące grunty kosztem podatku od nieruchomości wraz z naliczeniem podatku od towarów i usług, wg. stawki właściwej dla czynszu, tj. 23% traktując koszt podatku od nieruchomości jako element czynszu dzierżawnego. Spółka otrzymała w związku z powyższym postępowaniem skargę od jednego z dzierżawców, który ze stanowiskiem tym się nie zgadza i uważa, że koszt podatku od nieruchomości związany z dzierżawą gruntu pod garaż nie powinien być obciążany podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty