09.06.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. I CSKP 190/21

W reżimie odpowiedzialności deliktowej na podstawie art. 415 k.c. bezprawnym jest zachowanie sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym, przez który rozumie się powszechnie obowiązujące nakazy i zakazy wynikające z normy prawnej, jak również nakazy i zakazy wynikające z norm moralnych i obyczajowych, czyli zasad współżycia społecznego. Tak rozumiane pojęcie bezprawności na gruncie prawa cywilnego jest szersze od użytego w art. 77 ust. 1 Konstytucji RP sformułowania “niezgodne z prawem.” Za bezprawne, a tym samym niezasługujące na ochronę, może być uznane również działanie formalnie zgodne z przepisami prawa, lecz polegające na jego instrumentalnym wykorzystaniu ze świadomością bezpodstawności materialnoprawnej podstawy roszczenia. W taki sposób mogą być wykorzystywane instytucje postępowania egzekucyjnego, gdy egzekwujący wierzyciel wykorzystuje je ze świadomością, że materialnoprawna podstawa egzekwowanej wierzytelności nie istnieje, bowiem wynika z nieważnej czynności prawnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Marian Kocon

‎SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa E. A. ‎przeciwko P. S. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 czerwca 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 1 lutego 2019 r., sygn. akt V ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (...), pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

E. A. domagała się zasądzenia od P. S. kwoty 613.320,92 zł z odsetkami tytułem naprawienia szkody, jakiej doznała wskutek nieuprawnionych działań pozwanego w postępowaniu egzekucyjnym, prowadzących do utraty własności nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego.

Pozwany wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 20 września 2017 r. uwzględnił powództwo co do kwoty 146 660,04 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 30 listopada 2016 r. do dnia zapłaty, oddalając je w pozostałej części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne