Umowa o świadczenie usług z zakresu medycyny pracy – co powinna zawierać
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zawarcie z jednostką służby medycyny pracy umowy, na podstawie której wykonywane są badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników. Powinna ona określać m.in. zakres opieki, warunki świadczenia usług medycznych, zasady rozliczenia za wykonane świadczenia. Umowę o świadczenie usług z zakresu medycyny pracy należy zawrzeć minimum na 1 rok, wskazując jednak możliwość jej wcześniejszego rozwiązania.
Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane przez podstawową jednostkę służby medycyny pracy na podstawie pisemnej umowy o świadczenie usług z zakresu medycyny pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy). Oznacza to dla pracodawcy obowiązek zawarcia takiej umowy minimum z jednym podmiotem świadczącym tego rodzaju usługi. Dopuszczalne jest także zawarcie kilku umów z różnymi podmiotami świadczącymi tego rodzaju usługi, tak aby zapewnić szybszy dostęp do lekarza medycyny pracy w jednostce bliższej miejsca zamieszkania lub miejsca pracy.
Umowę o świadczenie usług z zakresu medycyny pracy zawiera podmiot zobowiązany do zapewnienia zatrudnionym osobom profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Tabela. Podmioty zobowiązane do zapewnienia zatrudnionym osobom profilaktycznej opieki zdrowotnej
Podmiot | Osoby, którym podmiot musi zapewnić profilaktyczną opiekę zdrowotną z zakresu medycyny pracy |
Pracodawca |
|
Szkoła, szkoła wyższa lub organizator kwalifikacyjnych kursów zawodowych |
|
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty