Kiedy student nabywa prawo do zasiłku
Absolwenci szkół lub szkół wyższych, którzy zostaną objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpią do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły albo uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, będą mogli nabyć prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem, które przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu choroby, podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Osoba ubezpieczona nabywa prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest zróżnicowana w zależności od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w razie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo w przypadku pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób odbywających służbę zastępczą,
po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w razie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, np. w przypadku zleceniobiorców, osób wykonujących pracę nakładczą czy prowadzących działalność gospodarczą.
Od wymogu ciągłości okresu ubezpieczenia zostały ustanowione pewne wyjątki, dotyczące zarówno 30-dniowego, jak i 90-dniowego okresu wyczekiwania. Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty