do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.05.2021
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Podatnicy mogą uzyskać interpretację podatkową w sprawie obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR)

Podatnicy mają prawo wnosić o interpretację podatkową i spytać, czy w danej sytuacji mają obowiązek zaraportowania schematu podatkowego - wyrok NSA z 28 stycznia 2021 r., sygn. akt I FSK 1703/20.

Okazało się, że obowiązujące od 2019 r. przepisy o informacjach o schematach podatkowych (zwane skrótowo MDR od angielskiej nazwy mandatory disclousure rules), czyli art. 86a-86o Ordynacji podatkowej, zrobiły całkiem dużą karierę w tym sensie, że - jak raportuje (nieobowiązkowo) Ministerstwo Finansów - podatnicy złożyli prawie 19 tysięcy informacji o schematach. Jednak mówi się, że często informacje o schemacie składane są niepotrzebnie, na wyrost czy - jakby ujął to prawnik - z ostrożności procesowej. Dotyczy to też opisywanej sprawy, w której w ogóle nie ma zagrożenia żadnym schematem, a tylko zgodnym z przepisami zastosowaniem zagranicznego miejsca opodatkowania dochodu. Dlatego wyrok NSA cieszy, bo dopuszczenie możliwości wydawania interpretacji dotyczących MDR pozwoli zmniejszyć liczbę składanych informacji. Dodajmy, że wojewódzkie sądy administracyjne wydawały dotąd sprzeczne rozstrzygnięcia tej kwestii i być może niniejszy wyrok rozwiąże tę rozbieżność na korzyść podatników.

Czytaj więcej w artykule: "Podatnicy mogą uzyskać interpretację podatkową w sprawie obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR) - wyrok NSA" >>

Webinarium: Forma dokumentów kadrowo-płacowych

Rabatowa majówka – 15% taniej

TERMIN: 21 maj 2021, godz. 10:00-11:00

Praktyczne webinarium „Forma dokumentów kadrowo-płacowych”. Szkolenie poprowadzi Paweł Ziółkowski, ekspert INFORAKADEMII, specjalista z zakresu prawa pracy i podatków.

Kup już za: 126.65 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK