do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wynagrodzenie zleceniobiorców chronione przed potrąceniami

Wynagrodzenie otrzymywane przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych objęte jest ochroną przed potrąceniami. Do tych wynagrodzeń należy odpowiednio stosować przepisy Kodeksu pracy o granicy potrącenia i kwocie wolnej od potrąceń.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony przed potrąceniami komorniczymi wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną. Chodzi tu o wynagrodzenia otrzymywane przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Nowe przepisy stanowią, że w stosunku do tych świadczeń należy odpowiednio stosować art. 87 Kodeksu pracy dotyczący granicy potrącenia oraz art. 871 Kodeksu pracy określający kwotę wolną od potrąceń (art. 833 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego). W ten sposób w zakresie ochrony przed egzekucją osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej zrównano z osobami mającymi status pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy.

Z wynagrodzenia otrzymywanego przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być dokonywane potrącenia w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

Czytaj więcej w artykule: " Do ochrony wynagrodzenia zleceniobiorcy przed potrąceniem stosuje się przepisy Kodeksu pracy" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Kodeks pracy 2019. Zmiany od 7 września 2019 r.

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany wprowadzone w wyniku tzw. prezydenckiej nowelizacji Kodeksu pracy, które obowiązują od 7 września 2019 r.. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK