Informacja o zmianie warunków zatrudnienia – terminy i tryb jej przekazywania
Każdy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o jego warunkach zatrudnienia i w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy. Jest również zobowiązany poinformować pracownika niezwłocznie o zmianie wskazanych w treści informacji warunków zatrudnienia, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma do niego zastosowanie.
W związku z tym, że treść informacji dodatkowej, jaką pracodawca ma obowiązek przekazywać pracownikom od 26 kwietnia 2023 r., czyli od wdrożenia do Kodeksu pracy tzw. dyrektywy work-life balance, uległa znacznemu rozszerzeniu, zmieniły się także obowiązki pracodawcy dotyczące jej aktualizacji. Rozbudowano zakres aktualizowanych informacji, a dodatkowo pracodawca ma na nie mniej czasu.
Termin przekazania informacji o zmianie warunków zatrudnienia
Od 26 kwietnia 2023 r. termin przekazania informacji o zmianie warunków zatrudnienia uległ znacznemu skróceniu. Pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o zmianie warunków zatrudnienia niezwłocznie, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma zastosowanie do pracownika (art. 29 § 33 Kodeksu pracy).
Po zmianach przepisów pracodawca nie ma jednak obowiązku wydawania informacji o warunkach zatrudnienia za każdym razem przy zawieraniu kolejnej umowy o pracę, ponieważ obowiązek wydania informacji został uzależniony od dopuszczenia pracownika do pracy. Zatem pracodawca ma 7 dni od dopuszczenia pracownika do pracy na wydanie pierwszej informacji o warunkach zatrudnienia i każdorazowo jest zobowiązany ją wydać przy zmianie warunków zatrudnienia niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki, nie później niż w dniu, w którym taka zmiana ma zastosowanie do pracownika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty