Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: przestępstwo
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny
14.06.2021

Niezdolność do pracy z powodu choroby stwierdza zaświadczenie lekarskie lub wpis na PUE ZUS o objęciu obowiązkową izolacją domową lub kwarantanną. Nie zawsze jednak na podstawie wskazanych dokumentów i informacji ubezpieczonym będzie przysługiwać świadczenie chorobowe. Okolicznościami, które mogą pozbawić prawa do zasiłku chorobowego, są m.in. nabycie za czas choroby wynagrodzenia za pracę, kontynuacja

Artykuł
01.07.2018 Kadry i płace

W razie zatarcia skazania należy usunąć z akt osobowych pracownika i wydawanej na ich podstawie opinii o pracy wszelkie dane dotyczące zatartego skazania - wyrok SN z 17 grudnia 1976 r., I PR 185/76, OSNC 1977/8/139.

Porada

Pracownica, która wracała wieczorem z pracy do domu, została pobita. Na skutek tego przebywała 34 dni na zwolnieniu lekarskim, w tym 4 dni była w szpitalu. Sprawcy zostali ujęci, ale nie zapadł jeszcze w tej sprawie wyrok. Cały czas toczy się postępowanie wyjaśniające. Co należy zrobić, żeby uznać to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy? Czy możemy żądać zwrotu wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku

Artykuł
13.04.2005 Ubezpieczenia

Niewywiązywanie się z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest wykroczeniem zabronionym przez ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych pod groźbą kary grzywny do 5000 zł. Jeśli płatnik długotrwale nie opłaca składek za zatrudnionych pracowników, grozi mu również odpowiedzialność karna za popełnienie przestępstwa. Społeczna szkodliwość takiego czynu jest bowiem wyższa niż znikoma.

Artykuł
29.03.2005

Płatnik składek, który nie wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków bądź udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, może zostać ukarany. Rodzaj kary i jej dolegliwość zależą od indywidualnych okoliczności w sprawie i od ustalenia, czy błędne działania płatnika były dokonywane z pełną świadomością o popełnianych nieprawidłowościach.