Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: podatek od środków transportowych
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny

Kalendarium wydarzeń styczeń 2024 r. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie, w którym MF określił tabelę norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej na 2024 r. Stawki podane w tabeli zostały podwyższone w stosunku do 2023 r. Podwyżka podatków nie jest dobrą informacją dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej i płacących podatek według norm szacunkowych

Artykuł nieaktualny

kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.

Artykuł nieaktualny

Kalendarium wydarzeń od 1 listopada do 5 grudnia 2022 r. 2 grudnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Wynika z niego, że w 2023 r. zostanie m.in. utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium

Artykuł nieaktualny

21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących

Artykuł
02.07.2018

Na podstawie projektów opublikowanych od 28 stycznia do 13 lutego 2012 r.

Artykuł
28.06.2018 Podatki

Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy mogą składać elektronicznie deklaracje DT-1 nie tylko za pośrednictwem platformy e-PUAP, ale też poprzez lokalne systemy teleinformatyczne udostępniane podatnikom przez organy samorządu terytorialnego, czyli wójta (ew. burmistrza, prezydenta miasta) gminy, na której terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.

Artykuł
28.03.2018 Podatki

Zapłacony z opóźnieniem podatek od środków transportowych podatnik powinien zaewidencjonować w pkpir w dacie sporządzenia deklaracji na ten podatek za poszczególne lata, a nie w dacie faktycznego uregulowania zaległości z tego tytułu.

Artykuł
17.12.2015 Podatki

Wprowadzone od 1 stycznia 2016 r. zmiany w podatkach i opłatach lokalnych wpłyną w wielu przypadkach na sposób opodatkowania i wysokość podatków. W opracowaniu przedstawiamy, na czym polegają te zmiany i jak podatnicy podatków lokalnych powinni się na nie przygotować. W opracowaniu pominięto zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) niedotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą

Porada
17.12.2010 Podatki

Firma kupiła samochód na kredyt. Bank zabezpieczył spłatę kredytu przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Do momentu spłaty kredytu bank jest właścicielem samochodu. Bank płaci jako właściciel samochodu podatek od środków transportowych. Następnie obciąża firmę kosztem podatku. Czy równowartość podatku płacona przez firmę bankowi jest kosztem uzyskania przychodu firmy?

Artykuł
02.02.2006 Podatki

Zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych regulują przepisy rozdziału 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Płaci się go w dwóch równych ratach. Pierwszą do 15 lutego, a drugą do 15 września każdego roku. Przedstawiamy zasady obowiązujące przy naliczeniu tego podatku oraz przykładowe wypełnienie deklaracji.

Porada
28.06.2005 Podatki

Dzierżawimy innej firmie środki transportu. Czy za podatek od środków transportowych i ubezpieczenia (komunikacyjne), które opłacamy, powinniśmy wystawiać fakturę VAT? Jeżeli tak, to z jaką stawką? Czy można obciążyć klienta notą obciążeniową?

Artykuł
13.02.2005 Podatki

Podatek od środków transportowych został uregulowany w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. 15 lutego upływa termin zapłaty I raty tego podatku. Przedstawiamy zasady dotyczące jego wpłaty.

Porada
29.12.2004 Podatki

Nasza firma w jednym z obszarów działalności zajmuje się wywozem nieczystości stałych w gminie, w której działamy. Do tego celu są wykorzystywane samochody (śmieciarki). Jeden z nich zarejestrowany jest jako samochód specjalny. W latach 2000-2003 uznawaliśmy wszystkie posiadane samochody śmieciarki jako specjalne, pomimo iż nie miały odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Taka interpretacja

Artykuł
28.11.2004 Podatki

Z faktu opodatkowania akcyzą, płaconą w paliwie, i podatkiem od środków transportowych posiadaczy i właścicieli ciężarowych środków transportu nie wynika podwójne opodatkowanie, a przepisy nakładające te podatki są zgodne z Konstytucją - wyrok TK (sygn.akt SK 7/04).