Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: odsetki ustawowe
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł

Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.

Artykuł
08.04.2019 Ubezpieczenia

ZUS będący płatnikiem zasiłku jest zobowiązany wypłacić zasiłek osobie uprawnionej niezwłocznie po przedłożeniu przez nią dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich złożenia. Niekiedy termin ten może być dłuższy, np. gdy ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające. Jeśli opóźnienie w wypłacie jest nieuzasadnione i nastąpi z przyczyn dotyczących ZUS

Artykuł
27.06.2018 Podatki

Podatnik, któremu sąd przyznał odsetki ustawowe za bezprawne rozporządzenie przez bank jego pieniędzmi, nie może ich kwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, opodatkowanych zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym. Odsetki zasądzone od banku są odszkodowaniem, które należy traktować jako przychód z innych źródeł, opodatkowany według skali podatkowej - wyrok NSA z 8 września 2015 r., sygn.

Porada

Od 1 stycznia 2016 r. zostanie wprowadzony nowy sposób ustalania odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego od sumy pieniężnej w obrocie nieprofesjonalnym, np. w stosunku pracy. Jeżeli odsetki nie zostały określone w inny sposób, będą należne w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5% (lub 5,5% w przypadku odsetek za opóźnienie), chyba że wierzytelność jest oprocentowana według

Porada
17.03.2015 Ubezpieczenia

Zakłady pracy, które są jednocześnie płatnikami zasiłków, wypłacają zasiłki w terminach przyjętych do wypłat wynagrodzenia, z tym że nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Jeżeli zakład pracy nie wypłaci świadczenia w terminie, jest zobowiązany do naliczenia i wypłacenia odsetek za zwłokę.

Porada

Jednemu z naszych pracowników wypłaciliśmy w grudniu 2014 r. wynagrodzenie po ustalonym w zakładzie terminie wypłaty (29 grudnia zamiast 22 grudnia). Pracownik domaga się odsetek za opóźnienie. W jakiej wysokości powinniśmy naliczyć odsetki?

Porada
12.02.2012 Ubezpieczenia

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego muszą być wypłacane w terminie nie dłuższym niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Jeżeli płatnik nie wypłaci zasiłku w terminie, wówczas jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku, chyba że nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w przyznaniu bądź wypłaceniu świadczenia.

Porada

Mój ojciec cały spadek przyznał w testamencie osobie spoza rodziny. Nie otrzymałem należnego mi zachowku w kwocie 46 765 zł. Skorzystałem z przysługującego mi przeciwko spadkobiercom testamentowym roszczenia o zachowek. Wygrałem sprawę w sądzie. Otrzymałem na mocy wyroku kwotę zachowku wraz z ustawowymi odsetkami. Podatek z tytułu otrzymanego zachowku zapłaciłem. Czy od odsetek również mam zapłacić