Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: odliczenia od podatku
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł
11.02.2020 Podatki

Informacja PIT-11 jest podstawowym dokumentem służącym podatnikom do rocznego rozliczenia podatku. Płatnicy, którzy przy jej wypełnianiu popełnili błędy, mają obowiązek ją skorygować. Korektę należy sporządzić w formie elektronicznej, co do zasady, na tej samej wersji formularza, na której uprzednio złożono PIT-11. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje PIT-11 w wersji 25.

Artykuł
14.08.2018 Podatki

Przepisy prawa podatkowego określają wiele zachęt dla podatników prowadzących działalność innowacyjną. Przede wszystkim podatnicy tacy mogą korzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, a podatnicy o statusie centrum badawczo-rozwojowego - również ze zwolnień od podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. W publikacji przedstawiamy, kto ma prawo do wymienionych ulg i na czym one polegają.

Porada
28.06.2018 Podatki

Po raz pierwszy w zeznaniu za 2014 r. podatnicy, u których kwota ulgi na dziecko przekracza kwotę podatku, mogą odzyskać tę nadwyżkę. Zwracana kwota nie może jednak przekraczać sumy podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do rozliczenia nadwyżki służy nowy załącznik PIT/UZ.

Artykuł
13.02.2018 Podatki

Ulga na dzieci należy do najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy przy sporządzaniu zeznania rocznego. Z uwagi na ograniczenia, jakie przewidują przepisy dotyczące tej ulgi, wśród podatników istnieje wiele wątpliwości na temat jej stosowania. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd konkretnych stanów faktycznych zgłoszonych do naszej redakcji ze wskazaniem, czy uprawniają one do skorzystania

Porada
27.11.2017 Podatki

Rozwiedzeni rodzice chcą skorzystać z ulgi na małoletnie dziecko. Niestety w żaden sposób nie mogą ustalić, w jakiej proporcji każde z nich ma z tej ulgi skorzystać. Czy w tej sytuacji w ogóle tracą prawo do tego odliczenia?

Artykuł
04.09.2017 Podatki

Podatnicy korzystający z ulgi B+R mają prawo do zaliczenia do tzw. kosztów kwalifikowanych materiałów wytworzonych we własnym zakresie. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
02.12.2016 Podatki

Od 1 stycznia 2017 r. będzie obowiązywać ustawa z 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, tzw. mała ustawa o innowacyjności (dalej: ustawa). Nowa ustawa wprowadza wiele rozwiązań podatkowych mających na celu wdrażanie innowacji. Z nowych rozwiązań mają skorzystać uczestniczący w procesach badawczo-rozwojowych i innowacyjnych (przedsiębiorcy

Porada
28.04.2014 Podatki

Mamy zamiar przekazać nabyty przed kilku laty na cele działalności gospodarczej sprzęt (biurka, fotele, komputery). Sprzęt biurowy będzie służył organizacji pożytku publicznego wspierającej wielodzietne rodziny. Oprócz tego na ten sam cel przekażemy pewną kwotę środków pieniężnych. Czy wartość przekazanych rzeczy i środków możemy ująć w kosztach uzyskania przychodów spółki?

Porada
12.03.2012 Podatki

Do końca marca br. osoby prawne, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, jeśli otrzymały lub ofiarowały darowiznę, mają obowiązek złożenia do urzędu skarbowego informacji CIT-D za 2011 r. CIT-D najczęściej stanowi załącznik do rocznej deklaracji CIT-8. Jeśli jednak darowiznę otrzymał podmiot nieskładający deklaracji CIT-8 (np. zwolniona z tego obowiązku organizacja kościelna), to deklaracja

Porada
02.02.2011 Podatki

Czy podatek u źródła pobrany za granicą (od mojego przychodu), którego nie mogę w całości odliczyć w deklaracji CIT-8 za dany rok podatkowy (podatek należny jest niższy niż podatek u źródła), przepada? Czy mogę go odliczyć w następnych latach?