Indeks tematów
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż
Typ dokumentu
Tematy: czynsz
Najnowsze   |   Najstarsze
Artykuł aktualny
16.06.2023 Obrót gospodarczy

1 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy wprowadzające okresowe dopłaty do rat spłaty kredytów hipotecznych udzielanych na zakup pierwszego mieszkania. Wsparcie ze strony państwa otrzymają także oszczędzający na cele mieszkaniowe. Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowych rozwiązaniach wprowadzanych ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (dalej: ustawa).

Porada aktualna
17.01.2022 Podatki

Podatnik ma zamiar na kilka tygodni wynająć samochód osobowy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jaką wartość tego auta przyjąć w celu ustalenia wysokości czynszu podlegającego zaliczeniu do kosztów?

Artykuł aktualny
12.07.2021 Podatki

Obniżka czynszów w galeriach, umorzenie spłat pomocy z tarczy antykryzysowej, przesunięcie terminu zwrotu wpłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów, wsparcie dla sklepików szkolnych i pilotów wycieczek w muzeach. Takie zmiany rząd wprowadził w przepisach ustawy o COVID-19.

Artykuł

Umowa najmu jest jedną z najczęściej zawieranych przez przedsiębiorców umów. W trakcie jej trwania zdarza się czasami potrzeba umorzenia lub obniżenia umówionego czynszu. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu szczególnych okoliczności zewnętrznych, jak obecny stan epidemii, ale nie tylko. Do umorzenia lub obniżenia czynszu może dojść także z innych, bardziej prozaicznych przyczyn, np. z powodu przejściowych

Artykuł
10.07.2020 Podatki

W przypadku umów najmu zawieranych na czas określony, podatnik może regulować czynsz najmu gotówką tylko wtedy gdy całkowita wartość umowy nie przekracza 15 000 zł. W przeciwnym razie podatnik ma obowiązek opłacać czynsz za poszczególne miesiące każdorazowo w formie bezgotówkowej. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
18.05.2020 Podatki

Mamy klienta, któremu wynajmujemy długoterminowo garaż. W jednym miesiącu zapłacił on czynsz za trzy następne miesiące. Kiedy w takiej sytuacji powstaje u nas przychód z tytułu otrzymanej wpłaty?

Artykuł
09.01.2020 Podatki

Czynsz płacony przez spółkę komandytową za wynajem nieruchomości od jednego z jej wspólników stanowi koszt uzyskania przychodów tej spółki, w tym wspólnika świadczącego tę usługę. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku pozostałych spółek osobowych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
05.03.2019 Podatki

Podatnik rozpoczął prywatny najem mieszkania. Rozlicza się z tego tytułu ryczałtem. Kiedy powstaje u niego przychód? Czy w momencie gdy dostanie czynsz, czy według dat płatności przewidzianych w umowie najmu?

Porada
01.07.2018 Obrót gospodarczy

Mam własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w centrum Katowic. Lokal wykorzystuję na cele prowadzonego biura projektowego. Otrzymałem w ubiegłym miesiącu informację, iż w związku z tym, że duża część lokatorów nie uiszcza opłat czynszowych, spółdzielnia nie jest w stanie spłacać swoich bieżących zobowiązań i jej zadłużenie stale się powiększa. Spółdzielnia podjęła więc uchwałę o ustanowieniu nowej

Porada
27.06.2018 Podatki

Kupiłam lokal użytkowy. Nie jest jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy czynsz uiszczany na konto wspólnoty oraz podatek od nieruchomości mogę bezpośrednio zaliczyć w koszty w dacie poniesienia, czy podwyższają one wartość środka trwałego?

Artykuł
27.06.2018 Podatki

Czynsz uzyskany z tytułu zawarcia umowy poddzierżawy gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, który będzie wykorzystywany przez poddzierżawcę na cele rolnicze, nie podlega opodatkowaniu PIT. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Porada
27.06.2018 Podatki

Od maja br. prowadzę działalność w zakresie najmu dwóch lokali użytkowych. Z umów, które zawarłem, wynika, że czynsze są płatne "z góry" do 5. dnia danego miesiąca. Jak powinieniem wykazać przychód z takiego najmu, jeżeli za czerwiec otrzymałem od jednego z wynajmujących czynsz nie 5 czerwca, a już 31 maja br.?

Artykuł
23.10.2017 Podatki

Dzierżawca nieruchomości nie może zaliczyć do kosztów wydatków na spłatę zaległego czynszu za poprzedniego dzierżawcę tej nieruchomości. Spłata ta dotyczy bowiem zobowiązania innego podmiotu. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
05.08.2016 Podatki

Opłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości należy udokumentować notą księgową. Faktura nie jest właściwym do tego celu dokumentem, ponieważ opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie stanowi należności za usługę i dlatego nie podlega opodatkowaniu VAT. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji, której fragment przytaczamy. Pełna treść interpretacji

Artykuł
17.04.2015 Podatki

Wynajmowane koparki, kontenery na gruz, kontenery magazynowe, biurowe, sanitarne, tymczasowe rozdzielnie elektryczne i inne maszyny i elektronarzędzia budowlane będące wyposażeniem placu budowy należy uznać za urządzenia przemysłowe. Czynsz za ich wynajem stanowi tzw. należności licencyjne podlegające opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła. Polska firma, będąca najemcą tego sprzętu, będzie musiała być

Artykuł
17.03.2015 Podatki

Ponoszone przez podatnika koszty czynszu z tytułu dzierżawy samochodu osobowego nie mieszczą się w pojęciu "kosztów używania". Nie podlegają więc one limitowaniu w ramach tzw. kilometrówki - wyrok NSA z 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 3026/12.

Artykuł
29.07.2014 Podatki

Wydatki poczynione przez najemcę mogą być odliczane tylko przez niego. Stanowią one dla najemcy inwestycję w obcych środkach trwałych. Wydatki te nie mogą być odliczone przez wynajmującego jako koszty "ekonomiczne", w momencie sprzedaży nieruchomości. W sytuacji gdy podatnik nie poniesie kosztu, ponieważ wydatki ponoszone są przez inny podmiot, nie pojawi się też koszt podatkowy (wydatek nie został

Poprzednia Następna