Porady i artykuły

Artykuł aktualny
08.01.2025 Podatki

Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której wskazał, kiedy umowę leasingu operacyjnego należy zgłosić jako schemat podatkowy, a kiedy nie ma takiego obowiązku. MF stwierdza, że samo zawarcie umowy leasingu operacyjnego, która będzie miała wpływ na rozliczenia podatkowe leasingobiorcy, nie wystarczy do uznania, że mamy tu do czynienia ze schematem podatkowym.

W trakcie aktualizacji
05.12.2024 Podatki

Po rozwiązaniu spółki cywilnej przywrócenie jej statusu jako podatnika VAT czynnego jest niedopuszczalne – wyrok NSA z 24 maja 2024 r., sygn. akt I FSK 1225/20.

W trakcie aktualizacji
31.10.2024 Podatki

Najemca, który ponosi nakłady na wynajmowane mieszkanie lub dom, nie ma prawa do ich amortyzacji. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi na interpelację poselską zadaną w tej sprawie.

W trakcie aktualizacji

W związku z zakończeniem umowy leasingu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w lipcu 2024 r. wykupiła leasingowany samochód osobowy. Na potrzeby bilansowe umowa była zakwalifikowana jako leasing finansowy, natomiast na potrzeby podatkowe jako leasing operacyjny. W ciągu całego okresu trwania umowy leasingu samochód był użytkowany na cele mieszane. W październiku 2024 r. jest planowana sprzedaż wykupionego

W trakcie aktualizacji
06.06.2024 Podatki

Likwidacja jednego z wydziałów produkcyjnych nie oznacza zmiany rodzaju działalności. Jeśli więc podatnik w jej ramach likwiduje nie w pełni zamortyzowane środki trwałe, to stratę z tym związaną może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (wyrok NSA z 11 stycznia 2024 r., sygn. akt II FSK 1994/23).

W trakcie aktualizacji

Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy

W trakcie aktualizacji
14.05.2024 Podatki

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na pkpir wykorzystywał w firmie samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy w lutym 2024 r. wykupił ten samochód, jednak nie został on wprowadzony do firmy, lecz przeznaczony do sprzedaży. Podatnik sprzedał samochód w maju 2024 r. Czy przychód z tej sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej

W trakcie aktualizacji
13.05.2024 Rachunkowość firm

W maju 2023 r. jednostka założyła 12-miesięczną lokatę terminową z oprocentowaniem 8%. Na dzień bilansowy (31 grudnia 2023 r.) zostały naliczone (nienotyfikowane) przez bank odsetki. W maju 2024 r. bank naliczył i dopisał odsetki od tej lokaty, przelewając całość kwoty na bieżący rachunek firmy. W jaki sposób prawidłowo należy w księgach rachunkowych rozliczać naliczone bilansowo odsetki od lokaty?

W trakcie aktualizacji
29.04.2024 Podatki

Posiadam dwa lokale użytkowe. Wycofałem je z prowadzonej działalności gospodarczej, w której do tej pory je wynajmowałem, i zamierzam wynajmować poza działalnością. Jak powinienem opodatkować przychody osiągane z tego tytułu?

W trakcie aktualizacji
02.04.2024 Podatki

Przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą w maju 2019 r., wybierając opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. 21 lutego 2024 r. zamknął ją, wskazując jako datę zaprzestania jej wykonywania 21 lutego 2024 r. Wykreślenie działalności gospodarczej w CEIDG nastąpiło 22 lutego 2024 r. W maju 2024 r. przedsiębiorca ma zawrzeć nową umowę współpracy z kontrahentem, z którym poprzednio współpracował

W trakcie aktualizacji
01.02.2024 Podatki

Cena wykupu samochodu osobowego stanowi opłatę wynikającą z umowy leasingu i musi zostać uwzględniona w jego wartości w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 49a updop. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Poprzednia Następna