Firma sprzedająca okna i drzwi dostarcza je i montuje w domu jednorodzinnym (dom w trakcie budowy). Czy w przypadku tej usługi zastosowanie znajdzie obniżona stawka VAT 8%, jeżeli jej nabywcą jest biuro projektowe, które obsługuje budowę tego domu? Czy jeżeli powierzchnia użytkowa domu przekracza 300 m2, to stawkę VAT stosujemy proporcjonalnie do 300 m2, a pozostała część będzie opodatkowana według
Czynny podatnik VAT posiadający panele fotowoltaiczne wystawia faktury za energię elektryczną wprowadzaną do systemu energetycznego. 18 lutego 2025 r. na rachunek podatnika wpłynęła płatność z zakładu energetycznego tytułem: Zwrot z tytułu depozytu prosumenckiego. Jak podatnik powinien potraktować tę płatność pod kątem VAT?
Napisałam umowę pożyczki dla obecnie już byłego klienta mojego biura. Klient ten prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, dużo w nią zainwestował i był „na stracie”. Jego bliski kolega obiecał, że udzieli mu bezpłatnie pożyczki na dużą kwotę. Inaczej klient musiałby wziąć kredyt i zapłacić odsetki. Klient poprosił mnie, żebym napisała umowę pożyczki z terminem spłaty półtora roku od dnia wpływu
Otwieramy nową salę zabaw dla dzieci. Planujemy zatrudnienie 15 osób do obsługi i animacji zabaw. Zastanawiamy się, na którym etapie możemy zapytać kandydatów do pracy o niekaralność – wymaganą ustawą „lex Kamilek” – i poprosić ich o stosowne zaświadczenie o niekaralności. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji skierowania na badania medycyny pracy osoby, która później nie dostarczy wymaganego zaświadczenia
W hotelu w Polsce został zorganizowany pokaz barmański wykonany przez francuską firmę (również podatnika) dla polskiego kontrahenta. Polska firma jest czynnym podatnikiem VAT i VAT-UE. Pokaz miał miejsce 15 lutego 2025 r., ale 10 stycznia 2025 r. wpłaciliśmy 100% zaliczki. Czy powinniśmy rozliczyć transakcję jako import usług, a jeśli tak, to jaki kurs przyjąć do prawidłowego rozliczenia?
Spółka posiada 3 samochody dostawcze. Obecnie użytkowane są tylko 2. Spółka zamierza wynająć ten trzeci pojazd. Jak powinna rozliczyć wynajem samochodu, skoro w pakiecie jest także karta paliwowa przypisana do samochodu, z której dotychczas korzystali kierowcy, płacąc tą kartą za paliwo i płatne autostrady. Czy osobno mamy rozliczyć wynajem auta i osobno udostępnioną kartę paliwową? Czy też mamy wszystko
Podatnik sprzedaje towar, który ma zamiar nabyć para młodych ludzi. Poprosili, żeby na fakturze dokumentującej zakup wpisano ich oboje jak współwłaścicieli zakupionego towaru. Czy na fakturze można podać dane więcej niż jednego nabywcy?
Prowadzę biuro rachunkowe. Mam problem z klientem, który prosi o uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatku niezwiązanego z prowadzoną działalnością. Czy jest skuteczne oświadczenie, które uchroni mnie przed odpowiedzialnością?
Spółka w związku z zaplanowaną inwestycją rozpoczęła rozmowy z kilkoma potencjalnymi wykonawcami. W celu ich poznania i omówienia warunków realizacji inwestycji spotkania obywają się w restauracji. Jako zapraszający płacimy za całość usługi gastronomicznej. Zdarza się również, że ze środków firmowych zostawiamy kelnerowi napiwek z firmowych środków. Jak prawidłowo rozliczyć w księgach rachunkowych
PIP zleciła w nakazie wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Czy możemy w jakiś sposób zakwestionować nakaz? Nie znaleźliśmy żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek wykonywania takich pomiarów. Jeśli jednak musimy wykonać nakaz PIP, to czy możemy dokonać pomiarów swoimi zasobami, czyli przez pracowników działu bhp, a nie zewnętrzną firmę? Czy osoby wykonujące
Z pracownikiem, z którym powstał spór przed sądem dotyczący skuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, zawarliśmy ugodę przed mediatorem (sąd skierował tę sprawę do mediacji). Ugoda została zatwierdzona przez sąd. Czy tę ugodę należy traktować jak zawartą przed sądem i wówczas odszkodowanie przysługujące byłemu pracownikowi z tytułu zawarcia tej ugody będzie zwolnione z podatku?
W umowie ze zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, zgodnie z którym czynności wynikające z umowy będzie realizował wyłącznie zdalnie. Z tego tytułu przyznaliśmy tej osobie ryczałt na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy na odległość, ustalony według zasad właściwych dla pracowników. Czy w tej sytuacji ryczałt, podobnie jak w przypadku pracowników, nie będzie przychodem z umowy zlecenia
Pracownik złożył 29 stycznia 2025 r. prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 28 lutego 2025 r., na którą się zgodziliśmy. Nie przygotowaliśmy od razu dokumentów, sądząc, że mamy na to czas. Jednak 2 dni później otrzymaliśmy pismo, że pracownik ten został powołany do zawodowej służby wojskowej, a data stawienia się do służby to 15 lutego 2025 r. Czy w takim przypadku powinniśmy
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług trenerskich kupuje karnet na siłownię, żeby móc trenować swoich podopiecznych. Czy koszt zakupu takiego karnetu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
Podatnik chce skorzystać z 25-dniowego terminu na zwrot VAT. Ma jedną fakturę, która została opłacona kartą płatniczą. Czy mimo to dalej ma prawo do skróconego terminu na zwrot VAT?
Pracownik złożył w kadrach wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT od uzyskiwanych przez niego dochodów. Czy taki dokument będzie ważny także w kolejnych latach?
Podatnik zamówił towar u dostawcy. Zapłacił z tego tytułu zaliczkę na poczet dostawy. Towaru jednak nie otrzymał, bo kontrahent jest w trakcie likwidacji. Co w tej sytuacji zrobić z zapłaconą zaliczką? Czy może ona zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Emeryt, dawniej pracujący w naszym zakładzie pracy, dostanie dopłatę do wypoczynku. Czy tak jak w przypadku innych pracowników, pieniądze te będą wolne od PIT?
Spółka z o.o. sporządziła sprawozdanie finansowe za 2024 r. Obecnie trwają przygotowania do jego zatwierdzenia. Z art. 68 ustawy o rachunkowości wynika, że zanim zostanie zatwierdzone, należy je udostępnić wspólnikom. W jakiej formie spółka powinna udostępnić roczne sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności jednostki?
Otrzymałem notę odsetkową za nieterminowe płatności na rzecz jednego z kontrahentów. Odsetki zapłacę w dwóch ratach. Pierwsza rata pójdzie 25 lutego 2025 r., druga w marcu. Czy mogę takie odsetki zaliczyć do kosztów podatkowych? Jeżeli tak, to kiedy powinienem je wpisać w pkpir?
Pracownikowi kończy się umowa o pracę na okres próbny. Postanowiliśmy zatrudnić go na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy musimy wystawić mu świadectwo pracy obejmujące pracę na okres próbny?
Pracownik musi odbyć szkolenie bhp. Przeprowadzenie tego szkolenia będzie możliwe dopiero kilka dni po stawieniu się pracownika w pracy. Uważamy, że w takiej sytuacji za okres pomiędzy rozpoczęciem pracy a odbyciem obowiązkowego szkolenia należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie. Czy mamy rację?
Pracownik pojawił się w pracy i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Jeszcze tego samego dnia poszedł do lekarza i dostał zwolnienie lekarskie na ten dzień. Czy taki pracownik jest objęty ochroną zatrudnienia?
Spółka z o.o. wprowadziła projekt tzw. grywalizacji. Jego celem jest zmobilizowanie pracowników do osiągnięcia większej produktywności i dodatkowego zaangażowania w pracy. W ramach grywalizacji spółka za uzyskane przez pracowników osiągnięcia przyznaje im określone punkty. Te pracownicy mogą następnie wymienić na różnego rodzaju kursy. Kursy te nie mają żadnego związku z przedmiotem działalności spółki