Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (592507)
      • Kadry i płace (25543)
      • Obrót gospodarczy (86123)
      • Rachunkowość firm (3650)
      • Ubezpieczenia (34542)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
      • Urlop z powodu działania siły wyższej
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    Podatki
    Podatki
    Kategoria
    Wszystkie Aktualności Porady i artykuły
    Zakres dat
    -
    Tematyka
    Wszystkie Podatki
    Serwisy
    Wszystkie Temat dnia
    Artykuł
    23.06.2025 Podatki

    Import usługi ubezpieczeniowej udokumentuj otrzymaną polisą, ze wskazaniem jej numeru

    Podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT kupił ubezpieczenie w szwajcarskiej firmie ubezpieczeniowej. Nie otrzymał faktury, lecz jedynie polisę. Czy podatnik ma obowiązek rozpoznać import usług? Jeżeli tak, to na podstawie jakiego dokumentu powinien wykazać ten import usług w pliku JPK_VAT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    20.06.2025 Podatki

    Usługi transportu pasażerów świadczone na terytoriach innych niż Polska państw UE podlegają opodatkowaniu VAT według stawek obowiązujących w tych państwach

    Firma zajmuje się przewozem pasażerskim. Wykonuje usługi transportu drogowego pasażerów na terenie Unii dla polskiego zleceniodawcy. Jaką stawką VAT powinny być opodatkowane takie usługi?

    czytaj dalej
    Artykuł
    18.06.2025 Podatki

    Paragon niefiskalny nie daje prawa do odliczenia VAT

    Pracownik dokonał zakupów w hurtowi z artykułami papierniczymi na potrzeby naszego biura. Na potwierdzenie zakupów miał otrzymać fakturę uproszczoną. Przygotowując dokumenty do rozliczenia miesięcznego, pracownik naszego działu księgowości zorientował się, że dokument, który otrzymaliśmy, nie jest fakturą uproszczoną. Wygląda jak paragon, z jedną tylko różnicą. Na paragonie tym jest wyszczególnione

    czytaj dalej
    Artykuł
    17.06.2025 Podatki

    Koszty eksploatacji mieszkania użyczonego od rodziny na działalność gospodarczą możesz zaliczyć do kosztów podatkowych

    Podatnik jest notariuszem. Brat użyczył mu mieszkanie na potrzeby prowadzonej przez niego kancelarii notarialnej. Podatnik ponosi koszty czynszu, energii i innych mediów związanych z użyczonym mieszkaniem. Czy wszystkie te wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych w pkpir?

    czytaj dalej
    Artykuł
    16.06.2025 Podatki

    Podatnik ma prawo przelewać środki zgromadzone na różnych rachunkach VAT prowadzonych przez różne banki

    Podatnik ma kilka rachunków bankowych w różnych bankach – każdy z nich ma dołączony rachunek VAT. Czy podatnik może przelewać pieniądze między tymi rachunkami, np. po to, żeby zebrać kwotę potrzebną do rozliczenia podatku od towarów i usług?

    czytaj dalej
    Artykuł
    13.06.2025 Podatki

    Stary adres podany na fakturze nie odbiera prawa do odliczenia VAT

    Podatnik wystawił fakturę z naszym starym adresem, który się w ostatnim czasie zmienił. Nie chce wystawić korekty, gdyż jego zdaniem to nieistotny błąd. Czy taki błąd odbiera nam prawo do odliczenia VAT z tego dokumentu?

    czytaj dalej
    Artykuł
    12.06.2025 Podatki

    Rolnik prowadzący pasiekę może korzystać ze zwolnienia z VAT

    Rolnik ma własną pasiekę. Ma zamiar sprzedawać pozyskany z niej miód i kilka innych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Czy w tej sytuacji ma obowiązek rozliczać VAT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    11.06.2025 Podatki

    Zbycie udziałów w spółce z o.o., które następnie zostaną umorzone, zalicz do przychodów sprzedającego

    Spółka z o.o. chce odkupić udziały od jednego ze wspólników, a następnie je umorzyć. Czy w tej sytuacji udziałowiec powinien wykazać przychód z tego tytułu?

    czytaj dalej
    Artykuł
    10.06.2025 Podatki

    Maszynę do czyszczenia posadzek zakwalifikuj jako środek trwały o symbolu KŚT 809

    Spółka kupiła maszynę czyszczącą do posadzek – samojezdną, akumulatorową – o wartości netto 35 000 zł. Spółka wykorzystuje ją do czyszczenia posadzki należącej do niej hali magazynowej. Jakie KŚT powinniśmy zastosować dla takiej maszyny? Chcielibyśmy ją amortyzować liniowo. Według jakiej stawki powinniśmy to robić?

    czytaj dalej
    Artykuł
    09.06.2025 Podatki

    Na fakturze zaliczkowej nie musisz zawsze podawać daty otrzymania zaliczki

    Zamierzam wystawić fakturę zaliczkową dla jednego z kontrahentów. Zrobię to jeszcze przed otrzymaniem zaliczki. Czy w tej sytuacji na fakturze muszę podać datę otrzymania zapłaty?

    czytaj dalej
    Artykuł
    29.05.2025 Podatki

    Zdaniem organów podatkowych spółka jawna nie może utracić statusu podatnika CIT w wyniku zmian w składzie wspólników

    Spółka jawna jest podatnikiem CIT z uwagi na obecność wśród jej wspólników osoby prawnej (sp. z o.o.) i niezłożenie w terminie CIT-15J. Zastanawiamy się, czy możemy „utracić” status podatnika CIT w wyniku zmiany składu spółki wyłącznie na osoby fizyczne. Czy fakt, że naszym wspólnikiem przestanie być osoba prawna, skutkuje automatyczną utratą statusu podatnika CIT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    28.05.2025 Podatki

    Sprzedaż biżuterii ze złota i srebra oznaczaj specjalnym kodem GTU

    Firma produkuje i sprzedaje biżuterię ze złota i srebra, ale także sztuczną. Czy taką sprzedaż powinniśmy oznaczać w ewidencji JPK_V7 kodem GTU?

    czytaj dalej
    Artykuł
    27.05.2025 Podatki

    Składniki nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej rozlicz w kolumnie 13 pkpir

    Od kwietnia 2025 r. rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jestem zwolniony podmiotowo z VAT. Czy mogę ująć w kosztach w pkpir biurko i komputer nabyte przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli tak, to jak mam je wycenić? Mam faktury za zakup tych rzeczy, ale są z 2020 r. (biurko) i 2021 r. (komputer). Każda z faktur opiewa na kwotę dużo niższą niż 10 000 zł. Czy w kosztach

    czytaj dalej
    Artykuł
    26.05.2025 Podatki

    Opłaty za udział w zawodach sportowych są zwolnione z VAT

    Stowarzyszenie, zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, prowadzi klub sportowy i cały osiągany zysk przeznacza na działalność statutową, tj. na rozpowszechnianie kultury fizycznej i sportu w zakresie lekkoatletyki. Stowarzyszenie zorganizowało zawody sportowe, w ramach których przyjmowało opłaty startowe od uczestników zawodów. Czy opłaty te korzystają ze zwolnienia z VAT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    23.05.2025 Podatki

    Żeby rozliczać faktury od platformy Stripe zarejestruj się jako podatnik VAT UE

    Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. Otrzymałem pierwszą fakturę od platformy Stripe z Irlandii za przetwarzanie płatności (Stripe processing fees). Faktury są wystawiane w następnym miesiącu. Czy jest obowiązek rejestracji do VAT UE firmy zwolnionej przedmiotowo z VAT, która korzysta z tej platformy? Czy rozliczamy import usług?

    czytaj dalej
    Artykuł
    22.05.2025 Podatki

    Ustalając, czy możesz skorzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego w 2025 r., nie uwzględniaj wartości dokonanych w 2024 r. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów

    Czynny podatnik VAT chciałby w najbliższym czasie wybrać korzystanie ze zwolnienia podmiotowego. Czy ustalając prawo do tego zwolnienia, podatnik powinien uwzględnić wartość wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, których dokonał w 2024 r.?

    czytaj dalej
    Artykuł
    21.05.2025 Podatki

    Aby uniknąć sankcji za płatność bez zastosowania mpp złóż czynny żal

    Otrzymaliśmy od klienta fakturę, która powinna być zapłacona z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Na fakturze nie było takiej adnotacji i niestety zapłaciliśmy błędnie bez podzielonej płatności. Czy w związku z zaistniałą sytuacją należy poprosić klienta o zwrot kwoty i zapłacić ponownie, prawidłowo, w mechanizmie podzielonej płatności? Co można zrobić, by nie narażać się na sankcję?

    czytaj dalej
    Artykuł
    19.05.2025 Podatki

    Nie możesz odliczyć VAT od opłaty naliczonej przez firmę leasingową za nieprzeprowadzenie przeglądu samochodu w terminie

    Spółka leasinguje samochody osobowe, którymi jeżdżą pracownicy. W jednej z ostatnich faktur zostaliśmy obciążeni dodatkową opłatą za niewykonanie obowiązkowego przeglądu okresowego pojazdu w ASO zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Samochód, którego to dotyczy, jest użytkowany przez pracownika, który z powodów zdrowotnych przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie wykonał okresowego przeglądu w przewidzianym

    czytaj dalej
    Artykuł
    16.05.2025 Podatki

    Obciążenie byłego pracownika kosztami bezumownego korzystania z niezwróconego w terminie samochodu służbowego nie podlega VAT

    Pracownik firmy, z którym rozwiązano umowę o pracę, nie zwrócił w terminie samochodu służbowego. Użytkował go bezprawnie przez ponad trzy tygodnie. Spółka zamierza obciążyć pracownika kosztami bezumownego korzystania z samochodu. Czy kwota takiego obciążenia będzie podlegać opodatkowaniu VAT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    15.05.2025 Podatki

    Duplikat faktury nie musi być uwzględniony w pliku JPK_VAT

    Podatnik musi wystawić na życzenie kupującego duplikat faktury. Czy powinien on zostać uwzględniony w pliku JPK_VAT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    12.05.2025 Podatki

    Gdy prace spawalnicze są trwale związane z nieruchomością, miejsce ich świadczenia będzie w kraju jej położenia

    Nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Obecnie wykonuje usługi spawalnicze na terenie UE, ale wystawia fakturę przychodową dla kontrahenta polskiego (polski NIP), który jest pośrednikiem. Ten pośrednik poinformował nas, że powinniśmy wystawić mu fakturę zwolnioną z VAT na podstawie art. 28e (VAT NP). Bardzo proszę o potwierdzenie, czy jest to prawidłowe.

    czytaj dalej
    Artykuł
    29.04.2025 Podatki

    Spółka z o.o., zajmująca się usługami hydraulicznymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

    Zamierzam założyć spółkę z o.o., która będzie zajmowała się usługami hydraulicznymi. Czy spółka z o.o. może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?

    czytaj dalej
    Artykuł
    28.04.2025 Podatki

    Wybór zwolnienia podmiotowego przed likwidacją działalności pozwala uniknąć zapłaty VAT z tytułu remanentu

    Czynny podatnik VAT zamierza zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Podatnik ten posiada między innymi nabytą osiem lat temu maszynę, przy której nabyciu odliczył VAT. Jeśli obecnie będzie likwidował działalność gospodarczą, to czy będzie obowiązany opodatkować tę maszynę w ramach remanentu likwidacyjnego? Czy podatnik uniknie zapłaty podatku z tego tytułu, jeżeli najpierw wybierze korzystanie

    czytaj dalej
    Artykuł
    25.04.2025 Podatki

    Z faktury zakupu zawierającej zastrzeżenie własności towaru możesz odliczyć VAT na zasadach ogólnych

    Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zajmuję się sprzedażą luksusowych zegarków. Na podstawie umowy wszelkie dostarczone do mnie zegarki, za które nie dokonam płatności w całości, stanowią wyłączną własność kontrahenta do czasu zapłaty za nie. Czy otrzymana faktura z zastrzeżeniem własności towaru daje mi prawo do odliczenia podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymam tę fakturę, czy

    czytaj dalej
    Poprzednia
    1 2 3 4 5 6 7 8 9
    Następna
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.