Prowadzisz biuro rachunkowe i zmagasz się z nierzetelnymi kontrahentami? Zastanawiasz się, jak skutecznie dochodzić swoich należności, nie tracąc relacji z klientem? Zapraszamy na praktyczny webinar: Windykacja w biurze rachunkowym – co zrobić, gdy klient nie płaci.
Napisałam umowę pożyczki dla obecnie już byłego klienta mojego biura. Klient ten prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, dużo w nią zainwestował i był „na stracie”. Jego bliski kolega obiecał, że udzieli mu bezpłatnie pożyczki na dużą kwotę. Inaczej klient musiałby wziąć kredyt i zapłacić odsetki. Klient poprosił mnie, żebym napisała umowę pożyczki z terminem spłaty półtora roku od dnia wpływu
W systemie przeciwdziałania praniu pieniędzy są planowane zmiany. Dotyczą one trzech obszarów: przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia, dostępu do Centralnego Rejestru Beneficjenów Rzeczywistych oraz wdrożenia nowego systemu teleinformatycznego służącego przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Nowelizacja w swoim zasadniczym kształcie ma wejść w życie już 1 lipca 2025 r., ale część
Generalny Inspektor Informacji Finansowej ostrzega przed możliwymi próbami oszustwa i kontaktowania się - rzekomo na jego zlecenie - z ofertą wsparcia w wypłacie „zamrożonych kryptowalut”, zgromadzonych na giełdach, czy też prośbą o przelanie środków pieniężnych na „rachunek techniczny”, będący prawdopodobnie rachunkiem przestępców. Generalny Inspektor Informacji Finansowej nie dokonuje też „weryfikacji
Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie przesunięcia dat wejścia w życie nowych przepisów UE, które dotyczą wymogów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz należytej staranności. Projekt dyrektywy „stop-the-clock” w ramach pakietu Omnibus I, przewiduje odroczenie o 2 lata obowiązku raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (CSRD) dla przedsiębiorstw, które są
Ministerstwo Finansów apeluje o czujność wobec oszustów, którzy rozsyłają e-maile z linkami do fałszywych stron dotyczących e-Sprawozdań Finansowych. Celem tych wiadomości jest wyłudzenie danych osobowych. Resort finansów podkreśla, że nie wysyła tego typu komunikatów, a korzystanie z aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie wymaga podawania loginu ani hasła do poczty elektronicznej.
Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT będą musieli uzupełnić księgi rachunkowe oraz ewidencję środków trwałych o dodatkowe dane. Ma to związek z wchodzącym od początku 2026 r. obowiązkiem prowadzenia ksiąg i ewidencji elektronicznie i przesyłania ich w strukturze JPK przez podatników PIT zobowiązanych do przesyłania JPK_V7M/JPK_V7K.
Prowadzę biuro rachunkowe. Mam problem z klientem, który prosi o uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatku niezwiązanego z prowadzoną działalnością. Czy jest skuteczne oświadczenie, które uchroni mnie przed odpowiedzialnością?
Współczesne biura rachunkowe muszą radzić sobie z wieloma nowymi wyzwaniami. Oprócz tradycyjnych zadań, takich jak księgowanie i obliczanie zobowiązań podatkowych, księgowi mają liczne obowiązki z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy, ochrony sygnalistów, czy przestrzegania przepisów RODO. W ramach świadczenia usług księgowych, warto pamiętać o podstawowych zasadach odpowiedzialności, których
Spółka w związku z zaplanowaną inwestycją rozpoczęła rozmowy z kilkoma potencjalnymi wykonawcami. W celu ich poznania i omówienia warunków realizacji inwestycji spotkania obywają się w restauracji. Jako zapraszający płacimy za całość usługi gastronomicznej. Zdarza się również, że ze środków firmowych zostawiamy kelnerowi napiwek z firmowych środków. Jak prawidłowo rozliczyć w księgach rachunkowych
Europejski biznes zaapelował do instytucji unijnych o szybkie przyjęcie pierwszego tzw. pakietu Omnibus, który ma uprościć obowiązki firm związane z dyrektywą CSRD, dotyczącą oceny wpływu działalności na środowisko. Eksperci podkreślają, że więcej czasu na wdrożenie wymogów i mniejsza liczba firm objętych regulacjami nie oznacza, że firmy mogą zaprzestać przygotowań.
Zmarł klient biura rachunkowego bez powołania zarządcy sukcesyjnego. Ten zostanie powołany po śmierci klienta biura w ciągu dwóch miesięcy. Czy biuro powinno podpisać nową umowę na prowadzenie rozliczeń przedsiębiorstwa w spadku z zarządcą lub spadkobiercą, i w którym momencie?
Przepisy dotyczące rozliczania kryptowalut są już obecne w ustawach PIT i CIT. Jednak są one na tyle nieintuicyjne, że księgowi mogą mieć problem z rozpoznaniem przychodu lub kosztu w kryptowalucie. Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Z końcem marca 2025 roku upływa termin na sporządzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok przez jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2024 roku. Po sporządzeniu sprawozdania, dowody księgowe, dokumentacja inwentaryzacyjna oraz sprawozdanie finansowe muszą być odpowiednio zarchiwizowane. Dokumenty te powinny być przechowywane przez co najmniej 5 lat od daty zamknięcia ksiąg rachunkowych
Estoński CIT to forma opodatkowania bardzo chętnie wybierana przez podatników. Jednak czasami dla biur rachunkowych to dodatkowe wyzwanie. Sprawdzamy, jakie problemy napotykają księgowi z biur rachunkowych rozliczający estoński CIT. Obejrzyj wywiad z Arkadiuszem Szulcem - doradcą podatkowym.
Tylko nieliczne kraje mają ustawowy zakaz obrotu kryptowalutami. W większości krajów kryptowaluty są legalne, ale z pewnymi restrykcjami. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Spółka z o.o. zalega z płatnościami za dwa miesiące, zaraz dojdzie trzecia zaległa faktura. Wspólnicy spółki obiecują zapłatę, ale nie wskazują, kiedy ona ma nastąpić. Jako biuro rachunkowe chcemy rozwiązać z nimi umowę. Zgodnie z umową, za sporządzenie sprawozdania przysługuje nam trzynasta faktura. Czy jeśli rozwiążemy umowę ze spółką z powodu braku płatności, faktury nadal będą nieopłacone, czy
Minister Finansów zamierza podnieść o 100% limity przychodów i dotacji dla organizacji pożytku publicznego, po przekroczeniu których organizacje te będą musiały badać sprawozdania finansowe – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.
Portugalia, Cypr, Niemcy, Malta - to kraje, które mają korzystne przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z kryptowalut. Jednak możliwość optymalizacji podatkowej jest pozorna. Dlaczego? Obejrzyj krótkie wideo.
W sytuacji, gdy klient biura rachunkowego kilka lat temu sprzedał kryptowalutę i nie opodatkował dochodów, należy ustalić, kiedy nastąpiła sprzedaż kryptowaluty. Trzeba też pamiętać o przepisach o nieujawnionych dochodach. Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Komitet Standardów Rachunkowości przekazał do publicznej dyskusji projekt KSR 16 - Uproszczenia dopuszczone ustawą o rachunkowości. Standard kierowany jest w szczególności do jednostek mikro i małych i ma na celu wskazanie możliwości wyboru uproszczeń dotyczących prezentacji sprawozdania finansowego i ich konsekwencji.
Sytuacje, w których klienci biura rachunkowego otrzymują wynagrodzenie w kryptowalucie zdarzają się coraz częściej. Dotyczy to szczególnie branży IT. Takie przypadki należy odróżnić od sytuacji płatnego zbycia wirtualnej waluty. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.