Kadry i płace
Porada
02.07.2018 Podatki Kadry i płace

Nasi pracownicy odbywają zagraniczne podróże służbowe, z tytułu których otrzymują diety i inne należności w wysokości wynikającej z przepisów właściwych dla docelowego państwa podróży. Nie korzystamy w tym zakresie z polskich regulacji. Czy wypłacone świadczenia są w Polsce zwolnione z opodatkowania w pełnej wysokości?

Porada
02.07.2018 Kadry i płace

Pracodawca właśnie dowiedział się, że jeden z pracowników w przeszłości naruszył przepisy przeciwpożarowe. Nastąpiło to 7 miesięcy temu, ale pracodawca dowiedział się o tym fakcie dopiero kilka dni temu. Czy w tej sytuacji może jeszcze ukarać pracownika karą porządkową?

Porada
02.07.2018 Kadry i płace

Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego. Została przyłapana na świadczeniu usług naszej konkurencji i w związku z tym chcemy ją zwolnić dyscyplinarnie. Czy mamy takie prawo?

Porada
02.07.2018 Kadry i płace

Chcemy, aby pracownik podpisał zgodę na potrącanie z jego pensji ewentualnych niedoborów. Ponieważ nie wiemy, ile będą wynosiły te niedobory, zgoda będzie miała charakter in blanco. Czy możemy tak zrobić?

Porada
01.07.2018 Kadry i płace

Pracodawcy delegujący pracowników na terytorium Polski muszą im zapewnić warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Będą oni również składać do PIP oświadczenia zawierające informacje niezbędne do przeprowadzenia kontroli w miejscu pracy. Takie postanowienia zawiera ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Weszła ona w życie 18 czerwca 2016

Porada
30.06.2018 Kadry i płace

Pracownik dostał wolne z okazji urodzenia dziecka. W tym czasie zachorował. Czy zwolnienie lekarskie przerwie urlop okolicznościowy?

Porada
30.06.2018 Kadry i płace

Do regulaminu pracy chcemy wpisać postanowienie, że zanim pracodawca wymierzy pracownikowi karę porządkową, będzie mógł dać mu pisemne ostrzeżenie. Trzy kolejne ostrzeżenia będą skutkowały tym, że za jakiekolwiek kolejne uchybienie pracownika w pracy będzie stosowane upomnienie, nagana lub wypowiedzenie umowy o pracę. Ostrzeżenia zostaną usunięte z akt pracownika po roku nienagannej pracy. Uważamy,

Porada
30.06.2018 Kadry i płace

Firma chce zatrudnić członka zarządu na okres 5 lat. Tyle wynosi kadencja kadry zarządzającej. Czy w takim przypadku będzie możliwe zawarcie umowy o pracę na czas określony bez uwzględniania 33-miesięcznego limitu jej trwania?

Porada
30.06.2018 Podatki Kadry i płace

Wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą. W związku z tym mają oni wątpliwości, w którym kraju powinni rozliczyć osiągnięte z tego tytułu dochody. W artykule wyjaśniamy, kto, kiedy i jak powinien rozliczyć dochody osiągnięte z pracy za granicą w polskim zeznaniu rocznym.

Porada
30.06.2018 Kadry i płace

Począwszy od 1 lipca 2016 r. sprzedający pracodawca uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON sporządza informację w tym zakresie na sformalizowanym druku INF-U. Informację tę wystawia sprzedający dla nabywcy po terminowym uregulowaniu przez niego należności za zakup dokonany po 30 czerwca 2016 r. Ostatecznym terminem przekazania tej informacji jest ostatni dzień miesiąca następujący po miesiącu

Porada
29.06.2018 Kadry i płace

Musimy ustalić pracownikowi wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Czy należy przy tym uwzględnić także jego nadgodziny?

Artykuł
29.06.2018 Kadry i płace

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ogranicza ona do 50% wymiar obniżenia wpłaty na PFRON za dany miesiąc. Przysługująca, lecz niewykorzystana kwota obniżenia będzie mogła być uwzględniana we wpłatach przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Porada

Nagroda jubileuszowa jest odrębnym świadczeniem pieniężnym z tytułu pozostawania nauczyciela w stosunku pracy przez odpowiednio długi czas. Dla placówek publicznych wypłata nagrody jest obowiązkowa. Podmioty prowadzące np. prywatne szkoły mogą dobrowolnie zdecydować o przyznaniu takiej gratyfikacji.

Porada
29.06.2018 Kadry i płace

Wypłacamy pracownikom normalne wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny 10. dnia następnego miesiąca, natomiast wynagrodzenie zasadnicze i premie regulaminowe ostatniego dnia miesiąca, za który przysługują. Zdarza się, że pracownicy otrzymują premie zaliczkowo (część kwoty jest wypłacana w miesiącu, za który premia przysługuje, a część w następnym miesiącu). Jak w takim przypadku obliczyć wynagrodzenie

Porada
29.06.2018 Kadry i płace

Pracownik poprosił o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego, ale tylko na 4 godziny. Czy pracodawca musi dostosować się do jego żądań?

Poprzednia Następna